Brown flax seed and linseed oilWyniki badań prowadzonych przez Pearlman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii opublikowane w ostatnim numerze BioMed Central Cancer po raz kolejny ujawniły, że nasiona lnu posiadają właściwości chroniące przed promieniowaniem. Naukowcy zauważyli, że ochrona oferowana przez nasiona lnu umożliwiała nawet regenerację tkanek po wystawieniu się na działanie promieniowania.

Badanie skupiało się na sprawdzeniu zdolności nasion lnu do ochrony tkanki płucnej przed ekspozycją na promieniowanie i właściwościach lnu umożliwiających naprawę uszkodzonych tkanek płuc po ekspozycji. Podczas opublikowanego badania wykorzystano myszy, jednakże obecnie przeprowadzane są badania kliniczne na ludziach otrzymujących dawki promieniowania w ramach leczenia nowotworów.

Zespół naukowców pod kierownictwem Melpo Christofidou-Solomidou karmił niektóre myszy nasionami lnu, zarówno przed, jak i po napromieniowaniu tych oraz pozostałych myszy. Okazało się, że zarówno przed, jak i po napromieniowaniu, myszy karmione lnem przetrwały nawet śmiertelne dawki promieniowania w dobrym zdrowiu, podczas gdy wiele niekarmionych lnem myszy zmarło.

Myszy karmione lnem nie tylko przetrwały, ale wręcz stały się zdrowsze. Charakteryzowały się zwiększoną masą ciała i minimalnym zapaleniem płuc, co jest częstym objawem występującym podczas radioterapii. Powyższe badanie miało na celu znalezienie sposobu na przetrwanie napromieniowywania przez osoby chore na raka. Jednakże problem promieniowania nie ogranicza się jedynie do leczenia raka.

Suplementacja lnem

Spożywanie nasion lnu można bezpośrednio uzupełniać tłoczonym na zimno olejem z nasion lnu lub zmielonymi nasionami. Dr Johanna Budwig, która opracowała metodę leczenia raka za pomocą diety, nie zaleca korzystania z kapsułek z olejem z nasion lnu. Popiera natomiast stosowanie ekologicznego (organicznego), tłoczonego na zimno oleju z nasion lnu w jego pierwotnej, butelkowanej formie i sama często wykorzystywała mielone nasiona lnu w swoich przepisach z diety stosowanej podczas leczenia nowotworu. Jednakże sposób wykorzystania lnu jest w rzeczywistości kwestią indywidualnego wyboru.

Jednak jedynym sposobem spożywania surowych nasion lnu jest zmielenie nasion na proszek przy użyciu młynka do kawy i dodanie tak powstałego proszku do jedzenia lub wody, bądź po prostu jedzenie proszku łyżką popijając wodą. Należy przy tym pamiętać, aby korzystać z opakowań zbiorczych, niedrogich, ekologicznych (organicznych) nasion lnu, o złotym lub brązowym kolorze.

Spożywać je powinniśmy natychmiast po zmieleniu, co najwyżej kilka godzin później, ponieważ nasiona po zmieleniu tracą swoją moc. Sprzedawane w dużych ilościach ekologiczne (organiczne) nasiona lnu są tanie. Niektórzy eksperci zdrowia zalecają dwie łyżki zmielonych nasion lnu dziennie. Spożywanie nasion lnu nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Źródła:
http://naturalsociety.com/flax-seeds-protect-repair-radiation/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18981722
http://naturalsociety.com/radiation-unsafe-at-any-dose/
http://naturalsociety.com/breaking-fukushima-15000-times-worse-hiroshima-removal-fuel-rods/