geny czy styl zycia zdrowie serca faktydlazdrowiaChoroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca) zabija około 365 000 osób każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie co roku z jej powodu życie traci 17.3 miliona osób, co czyni ją jednym z największych zabójców ludzkości. Czy to geny przesądzają o zdrowiu naszego serca i są przyczyną takiej skali zgonów?

Odpowiedź przynosi najnowsza analiza danych dotycząca 55 000 osób. Jak sugerują wyniki badań, każdy z nas może obniżyć ryzyko, jakie niesie ze sobą nawet najgorszy materiał genetyczny w tym zakresie. W jaki sposób to zrobić? Okazuje się, że przede wszystkim wpływ na rozwój choroby ma nasz styl życia.

Jak obniżyć ryzyko:

  • nie palić papierosów
  • być aktywnym fizycznie (w umiarkowany sposób, ale co najmniej raz w tygodniu)
  • stosować dietę bogatą w owoce, warzywa oraz pełnoziarniste zboża i orzechy
  • wystrzegać się otyłości

Jak sugerują naukowcy, optymalny dla nas jest styl życia, który uwzględnia 3 lub najlepiej wszystkie 4 z powyższych punktów.

Jak zauważa dr Kathiresan, ludzie otyli mają zazwyczaj olbrzymie problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów i utrzymaniem właściwej wagi. Jednak okazuje się, że nawet te osoby mają możliwość obniżyć ryzyko choroby serca, jeśli tylko pozostają przy zdrowej diecie, nie palą papierosów i są aktywne fizycznie.

DNA nie przesądza o naszym przeznaczeniu i nie determinuje tej choroby – twierdzi dr Sekar Kathiresan, dyrektor Centrum Badań Genetyki Człowieka w Szpitalu Massachusetts. „Masz kontrolę nad tym problemem, nawet jeśli zostałeś obdarzony złymi genami”, jak mówi.

Badanie to zostało opublikowane w The New England Journal of Medicine, zbiegając się w czasie z prezentacją jego wyników przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne i jak twierdzą naukowcy, jest ono pierwszym tak obszernym badaniem zestawiającym dane dotyczące genetyki i stylu życia, w kontekście choroby serca.

Naukowcy odkryli, że geny mogą podwoić ryzyko choroby serca, ale zdrowy styl życia może je obniżyć o połowę.Tak samo istotny jest fakt, że niezdrowy styl życia niszczy mniej więcej połowę korzyści, jakie dają nam dobre geny.

Naukowcy podsumowując zgodnie stwierdzili, że badanie to zmienia nasze dotychczasowe spojrzenie na kwestię uwarunkowania genetycznego (tzw. obciążenie genetyczne) oraz roli, jaką odgrywa styl życia.

Źródło:
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1605086