Curry i kurkuma a nowotworySzacuje się, że guzy zaczynają się rozwijać mniej więcej w 20 roku życia, ale wykrycie raka następuje zwykle około 50 roku życia lub później, tak więc, nowotwory rozwijają się przez dekady. Dlaczego trwa to tak długo?

Ostatnie badania wskazują, że w każdym typie raka setki różnych genów muszą zostać zmodyfikowane, aby zamienić komórkę zdrową na komórkę nowotworową. Chociaż nowotwory charakteryzują się rozregulowaniem ścieżki sygnalizacji komórkowej na wielu etapach, większość obecnych terapii przeciwnowotworowych obejmuje modulację pojedynczego celu. Chemioterapia stała się bardzo precyzyjna, ale nieskuteczność, brak bezpieczeństwa i wysoki koszt tych jednocelowych terapii, doprowadziły do prawdziwego rozczarowania, a firmy farmaceutyczne starają się obecnie rozwijać leki chemioterapii, które posiadają bardziej wielocelowe podejście. W rezultacie, wiele firm farmaceutycznych jest coraz bardziej zainteresowanych rozwojem wielocelowej terapii.

Natomiast wiele produktów roślinnych osiąga wspomnianą wielocelowość w sposób naturalny, a ponadto, są one tanie i bezpieczne w porównaniu do leków. Jednakże firmy farmaceutyczne nie są zwykle w stanie zabezpieczyć prawa własności intelektualnej do roślin, rozwój terapii przeciwnowotworowych na bazie roślin nie stała się priorytetem. Rośliny mogą działać, mogą działać nawet i lepiej; mogą być bezpieczniejsze i w istocie, być po prostu bezpieczne.

Jeśli mielibyśmy wybrać jeden produkt roślinny, aby rozpocząć badania, można by wybrać kurkuminę, pigment zawarty w przyprawie zwanej kurkumą, powód, dla którego curry ma żółty kolor.

Zanim zaczniemy wydawać duże pieniądze na prowadzenie badań, może warto najpierw zadać podstawowe pytania, takie jak: „Czy populacje, które spożywają dużo kurkumy, mają niższe wskaźniki zachorowania na raka?”. Zachorowalność na raka wydaje się być znacznie niższa w regionach, gdzie kurkuma jest w dużym stopniu spożywana. Dane populacyjne wskazują, że niektóre nowotwory bardzo popularne w świecie zachodnim, są znacznie mniej powszechne w regionach, gdzie kurkuma jest powszechnie spożywana w diecie. Na przykład, ogólny wskaźnik zachorowalności na nowotwory jest dużo niższy w Indiach niż w krajach zachodnich.

O wiele niższy. Amerykanie, mężczyźni, chorują 23 razy częściej na raka prostaty niż mężczyźni w Indiach. Amerykański wskaźnik jest między 8 a 14 razy wyższy w przypadku czerniaka, od 10 do 11 razy wyższy dla raka jelita grubego, 9 razy wyższy dla raka endometrium, 7 do 17 razy wyższy dla raka płuc, 7 do 8 razy wyższy dla raka pęcherza, 5 razy wyższy dla raka piersi, a 9 do 12 razy wyższy w przypadku raka nerek. Więc, to nie jest 5, 10, lub 20 procent wyżej, ale wielokrotnie wyżej. Tak więc, o setki procent wyższy w przypadku raka piersi, tysiące procent wyższy w przypadku raka prostaty, to różnice jeszcze większe niż niektóre z tych wykazanych w słynnym badaniu „The China Study”.

Ponieważ Hindusi stanowią jedną szóstą ludności świata i odnotowuje się w ich przypadku jeden z najwyższych poziomów spożycia przypraw na świecie, badania epidemiologiczne w tym kraju mają ogromny potencjał poprawienia naszego zrozumienia związku między dietą a rakiem.

Oczywiście niekoniecznie musi to być dzięki przyprawom. Szereg czynników dietetycznych może przyczyniać się do ogólnego niskiego wskaźnika raka w Indiach. Wśród nich, to stosunkowo niskie spożycie mięsa i jednocześnie głównie dieta oparta na bazie roślin w dodatku do wysokiego spożycia przypraw. Czterdzieści procent Hindusów to wegetarianie, a nawet ci, którzy jedzą mięso, nie jedzą go dużo. I nie chodzi tylko o to, czego oni nie jedzą, ale o to właśnie, co spożywają. Indie są jednym z największych producentów i konsumentów świeżych owoców i warzyw, a Hindusi jedzą dużo roślin strączkowych – takich jak fasola, ciecierzyca i soczewica. I spożywają oni nie tylko kurkumę, ale różnorodne przyprawy, które wagowo stanowią rodzaj żywności najbardziej napakowanej pod względem antyoksydantów na świecie.

Badania populacyjne nie mogą udowodnić związku między dietą z zawartością kurkumy a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka, ale mogą z pewnością zainspirować kilka badań. Dotychczas kurkuminę przetestowano wobec różnych ludzkich nowotworów, w tym raka jelita grubego, raka trzustki, piersi, prostaty, szpiczaka mnogiego, raka płuc, raka głowy i szyi, zarówno w kontekście zapobiegania, jak i leczenia. Przyjrzymy się niektórym z tych badań w kolejnych artykułach. [kolejny artykuł z serii o kurkumie i jej działaniu przeciwnowotworowym zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. Polecamy zapisanie się do newsletter’a faktydlazdrowia.pl, aby być na bieżąco – przyp. red.].

Autor: dr Michael Greger

Źródła:
http://nutritionfacts.org/
https://www.youtube.com/watch?v=ENsvlzUgO2A
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18462866
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22471448
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23339055
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19721899
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22147524