Europejczycy od stuleci doceniają propolis za jego właściwości lecznicze – właściwości, które są stopniowo potwierdzane przez współczesne badania.
Propolis lub kit pszczeli jest kleistą, brązową mieszanką, którą pszczoły wytwarzają ze śliny i żywicy kory drzewa – stosowany do naprawy uszkodzeń roju i zabezpieczenia przed najeźdźcami. W odróżnieniu od wosku pszczelego, który jest stosowany do uszczelniania większych otwartych przestrzeni, propolis jest zazwyczaj stosowany do mniejszych otworów.
Badania nad propolisem
Właściwości przeciwrakowe
Według badania opublikowanego w lutym 2004 r. w czasopiśmie American Journal of Biochemistry and Biotechnology, propolis zawiera terapeutyczne związki, które zabiją MCF-7 – komórkę raka piersi. Po podaniu ekstraktu propolisu, 13% komórek raka u wolontariuszy zostało wyeliminowanych w przeciągu 24 godzin. Późniejsze, niepowiązane badanie opublikowane w listopadowym wydaniu BMC Complementary and Alternative Medicine również wykryło, że czerwony propolis chiński (oraz inne produkty pszczele, jak pyłek pszczeli i mleczko pszczele) mogą hamować czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego wywołującego raka.
Silnie przeciwzapalny
Badanie opublikowane w czerwcowej edycji z 2008 r. czasopisma European Journal of Pharmacology wykazało, że brazylijski propolis zawiera składnik o nazwie artepillin-C (ang.) , który posiada znaczące właściwości przeciwzapalne i pomaga w gojeniu ran. Dodatkowe badania wykazały, że propolis może być stosowany powierzchownie, jak krem, aby leczyć stany zapalne skóry.
Działania antyoksydacyjne
Badania jak to, opublikowane w grudniowej edycji czasopisma Journal of Agricultural and Food Chemistry z 2004 r. wykazały, że propolis pozyskany z różnych krajów zawiera flawonoidy i polifenole, które posiadają właściwości antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze są oczywiście potrzebne do walki z uszkodzeniami komórkowymi spowodowanymi wolnymi rodnikami, które mogą wywołać raka oraz inne choroby degeneracyjne takie jak zwyrodnienie plamki, jeśli jest pozostawione bez interwencji. Dodatkowo, spożywanie jedzenia bogatego w antyoksydanty, jak propolis, dostarcza korzyści przeciwstarzeniowe.
Wzmacnia układ immunologiczny
Według badania opublikowanego w wydaniu Phytotherapy Research z sierpnia 2010 r., propolis zawiera białko i związki, które mają zdolności do modyfikowania i regulowania układu immunologicznego; i które posiadają antybakteryjne oraz antywirusowe właściwości.
Właściwości antyseptyczne
Propolis był stosowany jako środek odkażający przez stulecia ze względu na liczne aktywne składniki jak kwas fenolowy, terpeny, oraz aminokwasy. Starożytne kultury – jak Egipcjanie – również uważały, że propolis i inne produkty pszczele posiadają zdolność przyspieszania gojenia się ran takich jak cięcia, stłuczenia oraz owrzodzenia jamy ustnej. Współczesna nauka dogania starożytną wiedzę; dla przykładu badanie opublikowane w wydaniu wrzesień/październik 2009 r. czasopisma Wound Repair and Regeneration wykazało, że powierzchowne stosowanie propolisu na rany cukrzycowe u gryzoni znacząco przyspieszyło proces gojenia.
Bogaty w witaminy i minerały
Badania dotyczące składu propolisu wykazują, że dostarcza naszym ciałom do 60 pierwiastków śladowych, w tym wapno, magnez, żelazo, cynk, krzemionka, potas, fosforawy, miedź, kobalt oraz 16 aminokwasów. Zawiera również witaminę A (karoten) oraz witaminy B1, B2 i B3.
Z tego powodu, propolis jest o wiele lepszy niż jakakolwiek tabletka multiwitaminowa, która zazwyczaj zawiera podobne składniki lecz w formie syntetycznej.
Wykonano dużo badań nad propolisem, które potwierdziły wiedzę sprzed setek lat. Jednak, propolis powiązano również z innymi korzyściami, które są jeszcze niepotwierdzone przez badania lub posiadają na dzień dzisiejszy słabe dowody. Do tego zalicza się zapobieganie tworzeniu się płytki nazębnej oraz zdolność leczenia poważnych chorób, jak gruźlica i żółtaczka, bez efektów ubocznych.
Autor: Michael Ravensthorpe
http://www.naturalnews.com/040533_propolis_cancer_prevention_immune_function.html
http://thescipub.com/abstract/10.3844/ajbbsp.2010.84.88
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19917137
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299908002616
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15563208
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20041423
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19128266