Statyny i leczenie cholesteroluMiliony ludzi przyjmują statyny, aby obniżać poziom cholesterolu. Chociaż te często przepisywane leki mogą wydawać się magicznym panaceum na wysoki poziom cholesterolu, prawda jest taka, że statyny prowadzą do wielu niebezpiecznych – a czasami wręcz śmiertelnych – okoliczności. Dowiedz się, dlaczego działania niepożądane statyn mogą (dosłownie) powoli cię zabijać.

Podstawy działania statyn

Statyny działają poprzez blokowanie zdolności organizmu do produkcji cholesterolu. Mogą one również pomóc ciału reabsorbować cholesterol nagromadzony wzdłuż ścian tętnic, zapobiegając w ten sposób powstawaniu dalszych niedrożności. Choć może to brzmieć wspaniale na papierze, jest to uproszczone wyjaśnienie. Gdy statyny blokują w wątrobie produkcję syntezującego cholesterol enzymu reduktaza HMG-CoA, powoduje to również wiele skutków ubocznych, w tym bóle mięśni i stawów, nudności, wysypki, bóle głowy, zaparcia i biegunki.

Jeśli te nieprzyjemne powikłania nie są wystarczające, aby dobrze przemyśleć zastosowanie statyn, weźmy pod uwagę następujące, bardziej poważne – i potencjalnie śmiertelne – skutki uboczne.

Uszkodzenie wątroby

Wątroba, która działa jako układ filtracji organizmu, utrzymuje sprawne funkcjonowanie twojego ciała i pozbawione toksyn. Statyny mogą powodować przyrost enzymów wątrobowych, co wiąże się z ryzykiem różnych powikłań, takich jak żółtaczka, transplantacja wątroby oraz śmierć z powodu ostrej niewydolności wątroby. Nie tylko to, ale, gdy uszkodzona wątroba nie może wykonać swojego zadania, sieje spustoszenie w funkcjonalności całego ciała.

Niewydolność nerek

Bardzo poważny efekt uboczny zwany rabdomiolizą może zostać wywołany przez statyny. Choroba ta obejmuje degenerację komórek mięśniowych, niewydolność nerek a nawet śmierć. Pomimo, iż rabdomioliza najczęściej występuje, gdy statyny reagują na inne leki, może również pojawić się bez wystąpienia tej zależności, samoistnie.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca przyczynia się do śmierci ponad 230 tysięcy Amerykanów rocznie ze względu na różne schorzenia, od choroby serca po niewydolność nerek. [1] Dlaczego więc mielibyśmy przyjmować lek, który prowadzi do rozwoju takiej choroby? Statyny zostały powiązane ze wzrostem stężenia glukozy w surowicy badanej na czczo i HbA1c. W rzeczywistości, ryzyko jest tak duże, że Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration – FDA) zleciła stosowanie etykiet ostrzegawczych dotyczących związku między statynami, zwiększeniem stężenia glukozy we krwi i cukrzycą.

Statyny nie tylko zwiększają ryzyko cukrzycy w jeden sposób: one jednocześnie zwiększają insulinooporność, podnosząc poziom cukru we krwi. Same w sobie te kwestie są problematyczne. Razem wzięte, są potencjalnie katastrofalne i mogą powodować wszystko, od ataków serca po różne choroby, w tym raka, Parkinsona i Alzheimera. [2]

Choroby neurologiczne

Wielu pacjentów, którzy stosują statyny, zgłasza objawy utraty pamięci, dezorientację, zapominanie, amnezję oraz zaburzenia pamięci, lecz neurologiczne szkody spowodowane przez statyny nie kończą się na tym. Niektórzy badacze powiązali statyny ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), powszechnie określanym jako choroba Lou Gehriga, która jest znana ze złych rokowań i szybkiej progresji. [3]

Niewydolność serca

Jeśli statyny mają zapobiegać problemom z sercem, to dlaczego wyniki jednego z badań wskazują, że pacjenci, którzy przyjmują statyny, mają słabszą czynność serca niż ci, którzy tego nie robią? Trudno zaakceptować statyny jako realną opcję, gdy badania naukowe stwierdzają: „leczenie statynami wiąże się ze spadkiem funkcji mięśnia sercowego.” [4]

Zablokowany statynami

Chociaż może łatwo niektórym osobom przyjąć, że można używać statyny, aby kontrolować poziom cholesterolu a następnie po prostu przerwać ich przyjmowanie, prawda jest taka, że większość ludzi musi pozostać na statynach do końca życia, jeśli już zaczną je stosować.

Jedyny wyjątek, który może zapobiec potrzebie stosowania leku do końca życia? Zobowiązanie do zmiany stylu życia, które w naturalny sposób pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Chociaż rzucenie palenia papierosów, zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia i zarządzanie poziomem stresu mogą wydawać się o wiele większym kłopotem niż łyknięcie kilku tabletek, prawda jest taka, że te korzystne nawyki są o wiele bardziej pożądane od życia uzależnionego od statyn.

Na początku tego roku, New York Times opublikował artykuł opiniotwórczy, w którym pracownik wydziału Harvard Medical School potępił stosowanie statyn. Błagalnie zatytułowany „Nie dawaj pacjentom więcej statyn”, artykuł ten nie tylko wymieniał poważne skutki uboczne terapii statynami oraz brak sensownej ochrony przed chorobami serca, ale poruszył również inny problem: fałszywe zapewnienia, które odwracają pacjentów od prawdziwego lekarstwa przeciw wysokiemu poziomowi cholesterolu i niezdrowemu stylowi życia. Artykuł zdecydowanie ostrzegał pacjentów przed stosowaniem jakichkolwiek wytycznych dotyczących statyn, a w zamian radził, aby wziąć pod uwagę wszystkie dowody w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia. (5)

Podczas gdy jeden na czterech Amerykanów w wieku powyżej 45 lat jest na statynach, szokujący jest fakt, że niewiele z nich zdaje sobie sprawę z szerokiego zakresu działań niepożądanych, nie mówiąc już o potencjalnie śmiertelnych powikłaniach. Chociaż statyny mogą wydawać się szybkim i łatwym rozwiązaniem, potencjalnie długoterminowe skutki – z których wiele jest śmiertelnych – znacznie przewyższają wszelkie krótkoterminowe korzyści.

Autor: Aurora Geib

Źródła:
http://www.naturalnews.com/045350_statins_side_effects_killing_people.html
[1] http://professional.diabetes.org/admin/UserFiles/0%20-%20Sean/FastFacts%20March%202013.pdf
[2] http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/statins/art-20045772
[3] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17536877
[4] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20027659
[5] http://www.nytimes.com/2013/11/14/opinion/dont-give-more-patients-statins.html?_r=0
http://science.naturalnews.com/cholesterol.html