gozdziki-faktydlazdrowia-plZnane jako jeden z najlepszych produktów o właściwościach przeciwutleniających, goździki, słyną ze swojej przydatności jako stosowany zewnętrznie i miejscowo, uśmierzający ból zęba antyseptyk (olejek goździkowy). Jednakże niewielu ludzi ma świadomość istnienia innych korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania goździków, które obejmują zwalczanie kandydozy i rozmaitych zakażeń bakteryjnych.

Suszone pąki goździków zawierają aromatyczną, oleistą substancję, która w istocie odpowiada za właściwości lecznicze i kulinarne przyprawy. Zakup goździków w pączkach to mądry wybór. Zakupione w postaci sproszkowanej mogą stracić większość swojej mocy jeszcze przed momentem zakupu i wykorzystania, podczas gdy suszone pąki wytrzymują trzykrotnie dłużej.

Jeśli zajdzie potrzeba wykorzystania goździków w postaci sproszkowanej, można zmielić pąki w młynku do kawy. Podczas zakupu goździków, należy ścisnąć pąki paznokciami. Powinien ulotnić się silny, aromatyczny zapach, a pąki powinny być lekko oleiste w dotyku. Jeśli to możliwe, powinniśmy wybierać produkty ekologiczne, aby uniknąć kontaktu z przyprawą z napromieniowanych goździków. Takie przyprawy ziołowe są „martwe” już w chwili zakupu.

Olejek goździkowy jest kluczem w przyprawianiu potraw i wspierania zdrowia. Goździki mogą być wykorzystywane do zaparzania herbaty poprzez umieszczanie pąków lub proszku w gorącej (nie wrzącej) wodzie. Jednakże to z goździkowych olejków eterycznych płyną największe korzyści dla zdrowia.

Lecznicze i odżywcze właściwości olejku goździkowego

  • Olejek goździkowy jest doskonałym środkiem anty-grzybiczym. Jest nawet zalecany w ramach leczenia kandydozy. Herbata z goździków, którą można zaparzyć z pączków goździka lub z olejku, jest często zalecana osobom cierpiącym z powodu tej dolegliwości. Olejek jest również przydatny do bezpośredniego zastosowania na grzybice skóry, takie jak dermatofitoza, czy grzybica stóp. Należy pamiętać, że olejek goździkowy ma zazwyczaj bardzo silne działanie, co może doprowadzić do tymczasowego dyskomfortu. Zbyt duże ilości mogą objawiać się toksycznym wpływem manganu na organizm. Olejek może być rozcieńczony lub stosowany poprzez dodawanie kropli do herbaty.
  • Co więcej, goździk ma antywirusowe i antybakteryjne właściwości. Może być stosowany przy przeziębieniach, kaszlu, a nawet „sezonowej” grypie.
  • Jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem. W postaci olejku eterycznego goździki otrzymują ponad 10 milionów mikromoli w skali ORAC [zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze]! Większość innych przeciwutleniaczy jest oceniana w dziesiątkach tysięcy, w najlepszym wypadku osiągając maksymalnie kilkaset tysięcy.
  • W procesie produkcji olejku z pączków goździków wytwarza się koncentrat eugenolu, głównego aktywnego składnika obecnego w goździkach. Eugenol ma silne właściwości przeciwzapalne. Flawonoidy obecne w goździkach przyczyniają się również do wysokiego wyniku ORAC otrzymywanego z nich olejku eterycznego.
  • Odkryto, że goździki pomagają zapobiegać występowaniu cukrzycy u dorosłych przez potrojenie poziomu insuliny. Trudno o bardziej wydajne źródło manganu niż goździki. Mangan jest niezbędny dla metabolizmu, wspiera enzymy, zwiększa wytrzymałość kości, a także dodaje goździkom wysokiej wartości antyoksydacyjnej w skali ORAC.
  • Goździki są bogate w magnez, wapń, witaminy C i K. Również kwasów Omega-3 jest w goździkach pod dostatkiem, a także wielu fitoskładników, które wzmacniają układ odpornościowy.

Uwaga: Małe dzieci i kobiety w ciąży lub kobiety karmiące nie powinny stosować goździków.

Autor: Paul Fassa

Źródła:
http://naturalsociety.com/health-benefits-of-cloves-clove-oil/
http://naturalsociety.com/cloves-are-the-best-antioxidant-says-new-study/
http://naturalsociety.com/health-benefits-of-cloves-super-spice-healing/
http://www.elements4health.com/health-benefits-cloves.html
http://www.ars.usda.gov/services/docs.htm?docid=15866
http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenol
http://www.healingnaturallybybee.com/articles/anti1.php
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=69