Leczenie Alzheimer'a kurkumąCo z możliwością leczenia choroby Alzheimera kurkumą? Ekscytująca seria studium przypadku została opublikowana w 2012 roku. Trzech pacjentów z chorobą Alzheimera zostało poddanych kuracji kurkumą a ich objawy zmniejszyły się, podobnie jak obciążenie ich opiekunów [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665200/].

[Poniższe tabele przedstawiają: po lewej występowanie symptomów choroby u trzech pacjentów przed i po zastosowaniu leczenia kurkumą; po prawej zmniejszone obciążenie opiekunów – przyp.red.]

leczenie symptomy alzheimer kurkuma

Pokażę, co te dane oznaczają w prawdziwym życiu. Sprawa numer jeden: 83-letnia kobieta zaczęła tracić swoją pamięć, była coraz bardziej zdezorientowana. Potem zaczęła mieć problemy z dbaniem o siebie, włóczyła się bez celu, nie trzymała moczu (inkontynencja). Po kurkumie jej pobudzenie, apatia, lęk i drażliwość zostały zlikwidowane i miała mniej wypadków. Ponadto, zaczęła ponownie śmiać się i śpiewać oraz robić na drutach. Po konsumowaniu kurkumy przez ponad rok, zaczęła rozpoznawać własną rodzinę, a teraz prowadzi spokojne życie, bez znacznych behawioralnych lub psychologicznych objawów demencji.

Przypadek numer 2 był podobny, ale z halucynacjami, urojeniami i depresją, które jak się wydaje, zniknęły dzięki kurkumie. Kobieta zaczęła ponownie rozpoznawać własną rodzinę a teraz prowadzi spokojne życie. I trzeci przypadek, również podobny, w tym poprawa funkcji poznawczych. Jest to pierwszy dowód na to, że kurkuma może być skuteczna i bezpieczna w leczeniu behawioralnych i psychologicznych objawów demencji u pacjentów z chorobą Alzheimera. Nazywają to lekiem, ale to tylko przyprawa, którą można kupić w dowolnym sklepie za kilka złotych. Podawano ludziom około łyżeczki kurkumy dziennie, co równa się kilkudziesięciu groszom.

Jednak nie udało się wykazać korzyści w dwóch badaniach stosujących suplement kurkuminy zamiast kurkumy [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23107780]. Kurkumina jest tylko jednym z setek fitozwiązków występujących w kurkumie. Nie znaleziono dowodów jej skuteczności w przypadku skoncentrowanej formy w pigułce i dawki 40 razy większej od pojedynczej dawki. Dlaczego nie uzyskano tak samo dramatycznych wyników, jakie zaobserwowaliśmy w trzech opisanych przypadkach? Cóż, te trzy przypadki mogły być całkowitym fartem, ale z drugiej strony, kurkuma jako pełnowartościowa żywność, jest potężniejsza niż suma jej poszczególnych składników.

Istnieje długa lista związków wyizolowanych z kurkumy i jest możliwe, że każdy składnik w mieszance związków podobnych do kurkuminy, odgrywa ważną rolę w nadawaniu jej użyteczności w walce z chorobą Alzheimera, a zatem mieszanina związków może lepiej reprezentować kurkumę i jej wartości lecznicze niż sama kurkumina. Ale dlaczego wymyślać jakieś sztuczne mieszanki, kiedy Matka Natura już to dla nas zrobiła z kurkumą? Ponieważ nie można opatentować przyprawy. A jeśli nie można jej opatentować, to jak sprzedawać za więcej niż kilkadziesiąt groszy?

Autor: Dr Michael Greger

Źródła:
http://nutritionfacts.org/
https://www.youtube.com/watch?v=SO_OU8AVX8I
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665200/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23107780
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23873854
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22887802
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16988474