Celery SpearsDr. Michael Murray, postrzegany jako autorytet medycyny naturalnej, twierdzi, że związek obecny w wyciągu z nasion selera naciowego jest obiecujący dla osób z nadciśnieniem.

W USA, szacunkowo wystawiono 678 milionów recept na nadciśnienie krwi w 2010 r. Spowodowane jest to tym, że wysokie ciśnienie jest na poziomie alarmującym w USA i na całym świecie. Ze względu na fakt, że nadciśnienie krwi jest jednym z najbardziej znaczących czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu, leki są bez problemu przepisywane, kiedy tylko pojawi się potrzeba. Na szczęście badania wskazują, że seler naciowy może dostarczać podobnych (lub lepszych) korzyści, bez efektów ubocznych.

Jak zaznaczył w badaniu opublikowanym wiosną dr Murray:

„Przede wszystkim, seler naciowy zawiera ftalid 3-n-butylu (3n-butyl-ftalid) (3nB – 3-n-butyl phthalide), związek, który jest nie tylko odpowiedzialny za charakterystyczny zapach selera naciowego, ale również odkryto, że obniża ciśnienie krwi, we wstępnym badaniu. U zwierząt, mała ilość tego związku obniżyła ciśnienie krwi między 12% a 14%, a cholesterol o ok. 7%. Badacze wspomnieli, że ich zainteresowanie zostało wywołane, gdy ojciec jednego z nich zaobserwował spadek ciśnienia krwi z 158/96 do 118/82 po tym, jak zaczął spożywać ok. 100 gram selera naciowego dziennie przez tydzień”.

3nB może obniżyć ciśnienie krwi poprzez działanie jako środek moczopędny i środek na rozszerzenie naczyń. Ponieważ jest w stanie obniżyć również poziom cholesterolu we krwi i obniżyć tworzenie się płytek miażdżycowych w tętnicach, dr Murray i współpracownicy uważają, że może to zwiększać elastyczność naczyń krwionośnych, prowadząc do niższych odczytów ciśnienia krwi.

Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy konsumowali dziennie dwie kapsułki po 75mg wyciągu z nasiona selera naciowego, odnotowali znaczące wyniki – skurczowe ciśnienie krwi spadło 4.6mmHg, natomiast rozkurczowe ciśnienie spadło 4.5mmHg w pierwszych 3 tygodniach. Natomiast po 6 tygodniach, skurczowe ciśnienie spadło o 8.9 mmHg, a rozkurczowe o 8.5 mmHg.

Streszczenie badania kończy wnioskiem:

„Wnioski: Wyniki powyższego badania pilotażowego sugerują, że wyciąg z nasion selera naciowego może posiadać klinicznie istotne właściwości obniżania ciśnienia krwi, wskazując, że dodatkowe badania kliniczne są uzasadnione”.

Ponad 60 milionów Amerykanów [w Polsce jest to ponad 10 milinów, według danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z września 2012 roku (wg prof. Zbigniewa Kaciong)] cierpi z powodu zbyt wysokiego poziomu ciśnienia krwi, i dotyczy to ponad połowy wszystkich Amerykanów między 65 a 74 rokiem życia. Większość osób zażywa leki na receptę, aby zaradzić sytuacji. Są to jednak leki, które niosą ze sobą sporo zagrożeń w postaci skutków ubocznych. Zażywające je osoby często cierpią na zawroty głowy, zmęczenie, problemy z pamięcią, a nawet miewają stany depresyjne. Oczywiście seler naciowy nie wywołuje tych negatywnych efektów ubocznych.

O ile badanie dr. Murray i współpracowników jest imponujące, należy zwrócić uwagę na ich własne wyjaśnienie zamieszczone pod badaniem:

„Doddabele Madhavi, PhD, oraz Daniel Kagan, PhD, są dyrektorami firmy BioActives LLC – dostawcą wyciągu z nasion selera naciowego stosowanego w tym badaniu. KL Venkatesh Rao, MD – nie ma do zgłoszenia finansowych konfliktów interesu. Michael T. Murray, ND – jest dyrektorem w firmie BioMedica LLC i konsultantem firmy Natural Factors Nutritional Products, Inc., firm, które dystrybuują i sprzedają wyciąg z nasion selera naciowego firmy BioActives”.

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://naturalsociety.com/celery-alternative-blood-pressure-prescriptions/
http://www.naturalmedicinejournal.com/article_content.asp?edition=1&section=2&article=417
http://naturalsociety.com/7-foods-herbs-reducing-high-blood-pressure/
http://naturalsociety.com/home-remedies-for-high-blood-pressure/
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Na-nadcisnienie-choruje-ponad-10-mln-Polakow,wid,14964278,wiadomosc.html?ticaid=111c04