Flu or Cold. Sneezing Woman Sick Blowing Nose

W walce z przeziębieniem, gdy ból gardła jest tylko jednym z objawów, dwiema z najważniejszych kwestii są: spożywanie pokarmów z produktów nieprzetworzonych i nierafinowanych oraz utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. To, oraz zastosowanie niektórych ze wspomnianych poniżej naturalnych środków na ból gardła, pomoże wrócić do zdrowia w mgnieniu oka.

1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to produkt, który z racji swojej przydatności w leczeniu wielu chorób, powinien być obecny w kuchni każdej osoby praktykującej leczenie naturalne. Jego właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że idealnie nadaje się do leczenia środkami naturalnymi zarówno bólu gardła jak i paciorkowcowego zapalenia gardła. Wystarczy kilka razy dziennie przepłukać gardło niewielką porcją surowego octu jabłkowego. Alternatywnie ocet jabłkowy można rozcieńczyć i sporządzić z niego herbatkę, dodając kilka wymienionych poniżej ziół.

2. Miód

Napój z ciepłej wody, miodu i cytryny to uświęcony tradycją naturalny środek uśmierzania bólu gardła. Jedno badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii  (Penn State University), wykazało, że miód jest równie skuteczny jak dekstrometorfan – składnik dostępnych bez recepty leków na przeziębienie. Herbatka z miodem i cytryną jest tylko jedną z propozycji uśmierzania bólu gardła.

3. Pieprz cayenne (kajeński)

Można by pomyśleć, że pieprz cayenne spotęgowałby tylko ból gardła, lecz jego właściwości przeciwzapalne mają efekt wręcz przeciwny. I tu też ziele to można zastosować w herbatce, płynie do płukania gardła lub napoju na bazie ciepłej wody.

4. Korzeń lukrecji

Ziele to można odnaleźć w niektórych naturalnych pastylkach na ból gardła, lecz z pewnością można je również nabyć od miejscowego zielarza. Korzeń lukrecji to słodki korzeń, który wykorzystywany był w lekach domowych przez tysiące lat. Nie tylko pomaga uśmierzyć ból gardła, lecz również ułatwia usuwanie śluzu z nosa, gardła oraz płuc.

5. Wiąz czerwony

Inna wykorzystywana przez wieki roślina, którą czasem może odnaleźć w naturalnych pastylkach na ból gardła. Kora wiązu czerwonego może zmniejszać ból i stan zapalny. Najczęściej przyjmowana jest w postaci pastylki do ssania, lecz z pewnością można ją również stosować w postaci herbatek i nalewek.

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://naturalsociety.com/5-natural-remedies-sore-throat-soothing/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18056558
http://naturalsociety.com/apple-cider-vinegar-cures/
http://naturalsociety.com/how-to-treat-strep-throat-naturally-without-drugs/