Brokuły i rak piersiW ciągu ostatniej dekady pojawiła się nowa teoria biologii nowotworów, komórki macierzyste raka. Normalne komórki macierzyste są zaangażowane w naprawę organów, podróżują po całym ciele, siedzą i czekają, aż pojawią się jakieś uszkodzenia, wtedy wkraczają i podmieniają struktury konieczne do wymiany. Straciłeś trochę skóry, kości lub mięśni, czy ząb musi odrosnąć, komórki te są gotowe i chętne. A to, co najlepsze to fakt, że są zbudowane by przetrwać całe twoje życie. Jednak te same cechy, migracji, kolonizacji, proliferacji, samoodnowy, nieśmiertelności, mogą być użyte przeciwko nam, gdy komórki macierzyste zaczynają szwankować, i w zamian decydują się budować guzy.

Komórki macierzyste raka mogą wyjaśnić przerzuty i nawroty nowotworu. Być może dlatego nowotwory wykazują tendencję do nawrotu. Może nie ma możliwości wyleczenia, tylko remisji. Możesz mieć nawrót raka piersi po 20-25 latach, długo po tym, jak wydawało się, że odszedł. Potencjalnie dzięki macierzystym komórkom nowotworowym.

Nasz aktualny arsenał leków chemioterapii i promieniowania opiera się na modelach zwierzęcych. Jeśli guz kurczy się, to mamy sukces. Ale szczury żyją tylko 2 lub 3 lata. A co ze wszystkimi nowymi terapiami, takimi jak terapia antyangiogenna, odcięcie dostaw krwi do guzów? To świetne, ale komórki macierzyste raka mogą po prostu przenieść się gdzie indziej i rozwijać kolejne guzy. To, czego potrzebujemy, to uderzyć w samo sedno nowotworu, zabiegi mające na celu nie tylko zmniejszenie guza, ale takie, które są raczej skierowane na „bijące serce” nowotworu, komórki macierzyste raka. I tu wchodzą w grę brokuły.

Sulforafan, dietetyczny składnik brokułów oraz kiełków brokułów, wydaje się hamować komórki macierzyste raka piersi. Tkanka piersi oczywiście musi mieć dużą liczbę komórek macierzystych. Twoje ciało nigdy nie wie, kiedy zajdziesz w ciążę i kiedy będzie potrzeba zacząć produkować dużo nowych gruczołów mlecznych. Naukowcy odkryli ten związek niedawno w brokułach, związek, który może zniszczyć nowotworowe komórki macierzyste a nawet zapobiegać ich przemianie w komórki nowotworowe.

Hormonozależne ER dodatnie (ER+) nowotwór piersi:

rak piersi hormonozalezne er dodatnie

Hormononiezależne ER ujemne (ER-) nowotwór piersi:rak piersi hormononiezalezne er ujemne
Dodajmy trochę soku z brokułów i prawie znika [w zależności od stężenia – przyp. red.].

rak piersi brokuły sulforafan - sok z brokułów

Ogniwa komórek macierzystych – przed i po.

rak piersi brokuly sulforafan hotspot przed   rak piersi brokuly sulforafan hotspot po

Autor: Dr Michael Greger

Źródła:
http://nutritionfacts.org/
https://www.youtube.com/watch?v=uIXmiW84Ubw
http://clincancerres.aacrjournals.org/content/16/9/2580.full.pdf+html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21386835
http://jnci.oxfordjournals.org/content/91/1/80.full.pdf+html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2519109/pdf/nihms53903.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21243011