Nie ma żadnych dowodów na to, że fluor chroni nas przed próchnicą zębów, według najnowszych doniesień U.S. Center for Disease Control and Prevention (CDC). Mimo to, fluor nadal popularyzowany jest jako środek, który chroni nasze zęby.

Wielu z nas pamięta obowiązującą w szkołach podstawowych fluoryzację zębów. W rzeczywistości jednak fluor jest trującym związkiem chemicznym, który może wywoływać nowotwory, uszkodzenia systemu nerwowego, a nawet przyczynić się wręcz do osłabienia naszych zębów i kości. Fluor jest powszechnym składnikiem trutki na szczury. Z kolei naziści dodawali go do wody przeznaczonej dla więźniów, ponieważ otępia umysł i pozwala lepiej kontrolować ludzi.

W sklepach znajdziemy już pasty do zębów wolne od fluoru, ale najlepiej i najbezpieczniej będzie zrobić pastę samemu, z naturalnych składników.

Podstawowym składnikiem powinien być olej kokosowy, ponieważ ma silne działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Jednocześnie jest znakomity dla dziąseł – regularne szczotkowanie nim zębów chroni podrażnione dziąsła i eliminuje krwawienie z nich. Olej zabija również bakterie odpowiedzialne za zapalenie dziąseł, a szczotkowanie nim powierzchni języka eliminuje pleśń i grzybice jamy ustnej. Ponadto zatrzymuje, a niekiedy wręcz odwraca próchnicę.

Drugim składnikiem naszej domowej pasty do zębów będzie soda oczyszczona. Przede wszystkim dlatego, że jest substancją delikatnie ścierającą i pozwala nam na skuteczne, ale łagodne oczyszczanie. Po drugie, ponieważ jest alkaliczna – dzięki temu, eliminuje kwasy w jamie ustnej, które często są przyczyną próchnicy. Co więcej, soda oczyszczona absorbuje nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu pomaga zachować świeży oddech.

Aby stworzyć własną pastę do zębów, należy połączyć w proporcjach pół na pół olej kokosowy z sodą oczyszczoną. Można dodać również kilka kropel esencjonalnego olejku mięty lub mięty pieprzowej, a dla uzyskania lepszego smaku posłuży nam stevia (dla słodkiego posmaku, bez używania cukru). Po zmieszaniu wszystkich składników pastę należy przechowywać w szklanym słoiku z pokrywką. Do szczotkowania wystarczy mała łyżeczka tej mikstury lub jedno zanurzenie w niej naszej szczoteczki do zębów.

Nie ma potrzeby, aby słoik z pastą przechowywać w lodówce, ponieważ zawarty w niej olej kokosowy jest bakteriobójczy, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy co jednocześnie sprawi, że również szczoteczka będzie utrzymywana w higienicznych warunkach.

Źródła:

http://www.fluoridealert.org/
http://www.thyroid-info.com/articles/shamesfluoride.htm
http://www.greaterthings.com/Lexicon/F/Fluoride.htm
http://www.coconut-oil-central.com/coconut-oil-gingivitis.html
http://www.tammysrecipes.com/homemade_toothpaste

1 KOMENTARZ

Comments are closed.