mieta-pieprzowa-faktydlazdrowia-plMięta pieprzowa jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko rośliną silnie aromatyzującą. Mimo, że wykorzystywana jest w większym stopniu niż jakiekolwiek inne zioło do wytwarzania smaku dla gum do żucia, czy cukierków, posiada również zastosowanie terapeutyczne. 

Zielone liście mięty pieprzowej mogą być używane do stworzenia herbaty, natomiast esencjonalne olejki zawarte w mięcie pieprzowej są wykorzystywane również w aromaterapii oraz do innych, również terapeutycznych rozwiązań.

Wiele osób uważa, że głównym aktywnym składnikiem terapeutycznym mięty pieprzowej jest mentol. Jednakże, mentol łączy się z kwasem rozmarynowym i kilkoma flawonoidami, włączając w to  takie jak: eriocytryna, hesperydyna i luteolina.
To połączenie tworzy przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz antyoksydacyjne (przeciwutleniające) właściwości mięty pieprzowej.

Mięta pieprzowa wykazuje właściwości łagodzące dolegliwości przewodu pokarmowego oraz redukujące ból przesyłany poprzez centralny i/lub obwodowy układ nerwowy. Problemy z oddychaniem również mogą zostać złagodzone dzięki mięcie pieprzowej. Istnieje również dowód na to, że mięta pieprzowa posiada właściwości przeciwnowotworowe oraz antyalergiczne. Chociaż oferowana jest w kilku formach, najlepiej używać mięty pieprzowej w postaci olejku eterycznego lub liści na herbatę, które powinny być parzone pod przykrywką, aby powstrzymać parę przed wyparowaniem.

Kilka leczniczych, domowych sposobów użycia mięty pieprzowej

Trawienie

Kilka kropel esencjonalnego olejku mięty pieprzowej dodanych do wody i wypitych po posiłku pomoże w trawieniu. Pomaga to również w zapobieganiu gazom i wzdęciom. Olejek mięty pieprzowej w herbacie lub kilka kropel takiego olejku w wodzie pomaga również złagodzić zespół jelita drażliwego (ang. IBS).

Oddychanie

W przypadku problemów z oddychaniem przy użyciu mięty pieprzowej ulga przychodzi szybko, ale jest tymczasowa. Mięta pieprzowa nie jest jednak toksyczna więc, osoby zmagające się z astmą mogą okazjonalnie używać jej jako nie toksyczny, bezpieczny zamiennik dla inhalatorów.

Najbardziej polecaną metodą na problemy oskrzelowe jakiegokolwiek rodzaju jest użycie kilku kropel mięty pieprzowej w inhalatorze. Można również dodać kilka kropel do wrzącej wody i wdychać parę używając ręcznika, który będzie zatrzymywał parę.

Można również zrobić naturalną inhalację. Wystarczy zaaplikować kilka kropel olejku mięty pieprzowej do czystej lub destylowanej wody i pryskać doustnie.

Wzmocnienie

Olejek mięty pieprzowej lub herbata z mięty pomagają wzmocnić system immunologiczny, jak również poprawiają krążenie krwi. W ramach aromaterapii lub jako herbatę możemy stosować miętę pieprzową również w czasie wzmożonego występowania infekcji.
Płukanie gardła z wykorzystaniem olejku mięty pieprzowej przynosi efekty w redukowaniu stanów zapalnych gardła. Jest również przydatne jako płyn do płukania jamy ustnej, który usuwa nieświeży oddech oraz bakterie.

Infekcje dróg moczowych 

Istnieją doniesienia o pozytywnych skutkach użycia mięty pieprzowej również w przypadkach infekcji dróg moczowych. Niektórzy zalecają używanie mięty pieprzowej w kapsułkach, ale mocna herbata lub kilka kropel olejku w wodzie może być również dobrym rozwiązaniem.

Nudności, bóle głowy, migreny

Ulgę w przypadku nudności lub bólu głowy, a nawet w przypadku ataków migreny, można uzyskać dzięki herbacie lub olejkowi z mięty pieprzowej. Niekiedy nawet może być on używany miejscowo na bóle głowy. Wdychanie oparów olejku mięty pieprzowej i w tym przypadku może być pomocne.

Zwierzęta domowe 

Jeśli zaaplikujemy naszemu psu kilka kropel olejku mięty pieprzowej na łapy oraz w innych częściach ciała, wdychając go, powinien stać się spokojniejszy. Taki efekt uspokojenia jest najczęściej pomocny w sytuacji, gdy wokół panuje hałas, spowodowany na przykład przez sztuczne ognie itp.

Zainwestowanie w liście lub olejek mięty pieprzowej z myślą o kilku drobnych dolegliwościach, jest dobrym wyborem jako część naszej naturalnej, domowej apteczki.

Źródła:
http://www.naturalnews.com/039835_peppermint_healing_recipes.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16767798
http://www.healthnews.com/en/news/The-Power-of-Peppermint/2mjcm6_Bb7785hzFpvGcN6/
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=102
http://www.healthguidance.org/entry/12656/1/Health-Benefits-of-Peppermint.html
http://www.organicfacts.net/organic-oils/natural-essential-oils/health-benefits-of-peppermint-oil.html
http://www.ehow.com/how_5646943_calm-dogs-peppermint-oil-paws.html