Lavender herb and essential oilZapach lawendy jest jednym z najpopularniejszych w przemyśle kosmetycznym – stosowany w produktach do kąpieli i pielęgnacji ciała, sprzedawany jest jako kojący zapach o dobroczynnych i relaksujących właściwościach. Nie jest to jednakże pusty chwyt reklamowy; zapach lawendy faktycznie relaksuje i wycisza organizm. Olejek eteryczny lawendy, oprócz właściwości relaksujących, ma różne dobroczynne efekty. Jeden z nich, potwierdzony ostatnio przez irańskich badaczy, objawia się w leczeniu migren.

Migrena to silny ból głowy, w przypadku którego tradycyjne metody łagodzenia bólu zazwyczaj nie dają rezultatów. Towarzyszą jej najczęściej nudności, zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk, wymioty oraz zaburzenia widzenia. Dolegliwość ta występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Badacze z Wydziału Neurologii Uniwersytetu Nauk Medycznych w Mashhad (Mashhad University of Medical Sciences) podzielili 47 cierpiących na migreny uczestników badania na dwie grupy. Uczestnicy w pierwszej grupie otrzymali olejek eteryczny lawendy, którym polecono się im inhalować przez około 15 minut. Uczestnicy z grupy kontrolnej otrzymali ciekłą parafinę, którą mieli się inhalować przez taki sam okres. Następnie uczestnicy badania przez dwie godziny, co 30 minut, rejestrowali swoje objawy bólu głowy oraz ich nasilenie.

W grupie otrzymującej olejek lawendowy zaobserwowano 74% złagodzenie objawów. W przebiegu badania, w grupie tej wystąpiło również mniej przypadków migren w porównaniu z grupą kontrolną.

Wyniki te są szczególnie godne uwagi, gdy porówna się skuteczność olejku lawendowego ze skutecznością innych konwencjonalnych terapii przeciwmigrenowych. Z badania wyciągnięto następujący wniosek:

„Wyniki uzyskane w niniejszym badaniu wskazują, że inhalacja olejku eterycznego lawendy może być skuteczną i bezpieczną metodą doraźnego leczenia migreny”.

Paul Fassa (Natural News), informuje, że wysokie dawki paracetamolu (acetaminofenu) pomagają cierpiącym na migrenę w jedynie około 50% przypadków. Ibuprofen jest odrobinę bardziej skuteczny, przynosząc ulgę w 57% przypadków, natomiast najczęściej przepisywany lek przeciwmigrenowy, sumatryptan, wykazuje skuteczność w 59% przypadków. Wydaje się, że olejek lawendowy dorównuje pod względem skuteczności wszystkim tym trzem środkom, nie wywołując jednakże charakterystycznych dla nich efektów ubocznych.

Oprócz leczenia migreny, olejek lawendowy wykazuje działanie przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wspaniale nadaje się do zastosowania miejscowego na ukąszenia owadów i wysypki. Można stosować go do inhalacji w przypadku stanów lękowych lub bezsenności.

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://naturalsociety.com/lavender-oil-improves-migraine-symptoms-74-percent/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298
http://www.naturalnews.com/041730_lavender_essential_oil_migraine_headaches_natural_remedies.html