Wysoki poziom cukru we krwi wpływa negatywnie na oczy, nerki, mózg, serce, jak i przyspieszenie procesu starzenia. Cukier wytwarza w organizmie stany zapalne. Nie tylko cukrzyca budzi więc nasze obawy związane z poziomem cukru we krwi. 
Jego nadmiar we krwi może powodować, że czujemy się zmęczeni i wyczerpani, i przekształca się w tłuszcz. Zazwyczaj wzrasta poziom masy ciała oraz złogi tłuszczu w okolicy brzucha.

Aby zredukować poziom cukru we krwi, należy przede wszystkim przestać jeść każdego rodzaju cukier rafinowany. Należy również zwrócić uwagę na składniki wymieniane na opakowaniach produktów przetworzonych, takie jak „ukryte” cukry, np. słodziki kukurydziane.

Objawy zaburzonego balansu niskiego lub wysokiego poziomu cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi może wywoływać zdenerwowanie lub uczucie niepokoju.
Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski, niektórzy czują się osłabieni, chwiejni, a niekiedy mają nawet zawroty głowy. Mogą mieć wtedy ochotę na słodycze lub kawę. Nawet jednak po jedzeniu możemy doświadczyć uczucia głodu i chęci na słodycze, jeśli poziom cukru jest niski.

Wysoki poziom cukru we krwi z kolei może powodować, że czujemy się zmęczeni szczególnie po jedzeniu. To może być również przyczyną poirytowania lub uczucia zmęczenia w trakcie całego dnia.

Składniki odżywcze, które pomogą zredukować wysoki poziom cukru we krwi

Chrom

Chrom usuwa glukozę z krwi. Kiedy spożywamy cukier, nasze ciało zużywa zapasy chromu. Dlatego też, tak bardzo ważne jest dodanie chromu do naszej codziennej diety. Tym bardziej, że poziom chromu w organizmie obniża się z wiekiem, nawet do 40%. Najbardziej biologicznie aktywną formą chromu jest polinikotynian chromu (chromium polynicotinate).

Wanad

Wanad jest mikroelementem, który pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi. W formie siarczanu wanadu (vanadyl sulfate) jest łatwo przyswajalny. Pozwala cukrowi we krwi przedostać się do mięśni, gdzie może być łatwiej spalony.

Cynamon

Cynamon pobudza ciało, aby lepiej reagowało na insulinę. Jest to wspaniała korzyść dla tych, którzy są odporni na działanie insuliny, mają cukrzycę lub inne problemy związane z cukrem we krwi. Cynamon zawiera methyl hydroxy chalcone polimer (MHCP) – polimer, który przywraca równowagę poziomu krwi i podnosi zapasy energii ciała. Jedno z badań wykazało, że cynamon redukuje poziom cukru we krwi o 29%, podczas gdy jednocześnie redukuje również poziom cholesterolu.

Gymnema sylvestre

Gymnema sylvestre jest ziołem stosowanym w medycynie ayurwedyjskiej w Indiach. Niszczy ono cukier, co oznacza sama nazwa zioła. Gymnema sylvestre zapobiega temu, aby cukier zawarty w jedzeniu nie przekształcał się zbyt szybko w glukozę. Opóźnia więc przekształcenie cukru w glukozę we krwi. Dzięki temu poziom cukru we krwi jest bardziej stabilny.

Gorzki melon

Momordica charantia lub po prostu gorzki melon, to owoc tropikalny o właściwościach m. in. obniżających poziom cukru we krwi, co udowodniono w ponad 100 badaniach. Obniża on również poziom apetytu. Zawarte w gorzkim melonie lektyny razem z czterema innymi składnikami, zmniejszają koncentrację cukru we krwi. Gorzki melon stymuluje również enzym w ciele, który naśladuje sposób, w jaki cukier jest przekształcany we krwi w trakcie ćwiczeń fizycznych. Oznacza to, że w trakcie jedzenia melona cukier z krwi jest transportowany do mięśni i przekształcany w energię zamiast w tłuszcz.

Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14633804
http://www.naturalnews.com/031538_cinnamon_coughs.html
http://www.naturalnews.com/027896_diabetes_gymnema.html
http://bittermelon.org/heal/healthbenefits