Wiele gotowych suplementów oraz zestawów witamin, jakie możemy kupić dziś w aptekach i sklepach, zawiera sztuczne dodatki, barwniki, środki chemiczne a nawet syntetyczne imitacje witamin, których organizm bardzo często nie rozpoznaje i przez to, nie jest w stanie ich przyswoić.

Jednym z przykładów sztucznych dodatków może być aspartam obecny najczęściej w tanich suplementach witaminowych w postaci musujących w wodzie tabletek.

Na co więc zwrócić uwagę, aby przyjmowane przez nas suplementy były bezpieczne a zarazem skuteczne? Oto kilka przykładów.

Syntetyczne witaminy

Istnieje zasadnicza różnica między witaminami występującymi naturalnie w roślinach a tymi, które są pozyskiwane w laboratoriach.
Witaminy w warzywach, owocach i ziołach są w unikalny sposób bio-przyswajalne. Syntetyczne witaminy mogą być pozyskiwane nawet z toksycznych źródeł takich, jak smoła węglowa lub ropa naftowa.
„Syntetycznym witaminom brakuje synergicznych kofaktorów i transporterów. Dlatego syntetyczne witaminy mogą stymulować metabolizm komórki, ale nie potrafią uaktualnić lub wymienić składników komórki na lepsze, wyższej jakości. Efektem jest degradacja komórki” – podaje Stowarzyszenie Konsumentów Organicznych w USA (Organic Consumers Association).

Jak rozpoznać sztuczne witaminy?
Na etykietach wymieniających składniki będą występowały pod postacią specjalnych nazw, jak na przykład: kwas askorbinowy (witamina C) lub ryboflawina (witamina B2). Jednak samo określenie, np. „witamina C” może również oznaczać syntetyczne źródło witaminy.
Najlepszym wyborem będzie zakup suplementów, gdzie wyraźnie jest zaznaczone, że witaminy są pochodzenia roślinnego.

Stearynian magnezu (magnesium stearate)

Wiele suplementów witaminowych – nawet tych z górnej półki – zawiera substancję, która z czasem może wręcz zablokować wchłanianie wartości odżywczych przez organizm.
Trudno w to uwierzyć, ale regularnie przyjmowany stearynian magnezu może doprowadzić do problemów trawiennych i związanej z tym obniżoną przyswajalnością.

Co więcej – pomimo, że w nazwie występuje „magnez”, stearynian magnezu nie jest źródłem magnezu, ale ułatwia przetwarzanie produktu przez linię produkcyjną, dlatego jest dodawany przez producentów suplementów.

Dwutlenek tytanu (titanium dioxide)

„Dwutlenek tytanu został ostatnio sklasyfikowany prze Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) jako substancja rakotwórcza grupy 2B (IARC) – „potencjalnie rakotwórcze dla ludzi” – podaje Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W suplementach witaminowych dwutlenek tytanu stosowany jest często jako pigment.

Sztuczne barwniki

Sztuczne barwniki takie jak: FD&C Blue No.2 oraz Aluminum Lake i FD&C Red No. 40 – które są potencjalnymi neurotoksynami – występują niekiedy w suplementach witamin bardzo popularnych firm. Niestety, niekiedy nawet w suplementach przeznaczonych specjalnie dla dzieci.

Napromieniowanie

Badania Komisji Europejskiej z 2002 roku wykazały, że blisko połowa suplementów przebadanych w Europie zawierała składniki, które zostały nielegalnie napromieniowane.

Mowa o sterylizacji a więc, wyjaławianiu farmaceutyków (niszczeniu drobnoustrojów) za pomocą nielegalnego już napromieniowania.

GMO

Genetycznie modyfikowane organizmy w suplementach witaminowych – czy to w ogóle możliwe?
Owszem, jeśli na etykiecie suplementu są wymienione takie składniki jak:

  • maltodekstryna
  • kwas cytrynowy
  • dekstroza
  • wypełniacz oparty na warzywach (ang. vegetable-based fillers)
  • cukier jakiegokolwiek rodzaju
  • kwas askorbinowy (syntetyczna witamina C)

istnieją duże szanse, że taki suplement zawiera również GMO.
Przede wszystkim, dotyczy to witamin i suplementów produkowanych w Stanach Zjednoczonych, o ile na opakowaniu nie ma wyraźnego oznaczenia, że produkt jest wolny od GMO (ang. GMO-free).

Na szczęście bajecznie prostym sposobem na codzienne dostarczenie sobie wartości odżywczych – jak witaminy, minerały i fitoskładniki – które będą dzień po dniu budować siłę naszego systemu immunologicznego i całego organizmu, jest picie świeżo wyciśniętych soków z warzyw, owoców i ziół oraz jedzenie ich w możliwie najbardziej świeżej i surowej, nieprzetworzonej postaci.

Jedyną rzeczą, o którą należy wtedy zadbać, jest naturalna i możliwie najczystsza postać roślin – wolna od pestycydów i innych zanieczyszczeń.

Źródła:
http://www.naturalnews.com/039271_vitamins_supplements_magnesium_stearate.html
http://www.draxe.com/4-dangerous-and-common-vitamin-fillers-you-must-avoid/
http://www.optinutri.net/supplements.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Sterilization_(microbiology)
http://www.gmo-compass.org/eng/database/ingredients/148.maltodextrins.html

3 KOMENTARZE

  1. […] sztuczne barwniki (aby wyglądało, jak prawdziwe mięso), syntetyczne witaminy (czytaj artykuł: Uważaj na nieskuteczne i niebezpieczne witaminy i suplementy) oraz inne związki […]

Comments are closed.