Cucumber and slices isolated on a white backgroundOgórki to jeden z tych pokarmów, który rzadko jest wspominany, pomimo, iż jest jedną z najczęściej uprawianych roślin dyniowatych na świecie. Z różnych powodów powinien otrzymać więcej uwagi niż otrzymuje obecnie. 

Poniższe korzyści zdrowotne zostały wymienione jako powody, dla których ogórki powinny dołączyć do naszej diety.

 • Ogórki utrzymują nawodnienie organizmu

Ogórki w 90% składają się z wody, co oznacza, że zjedzenie jednego jest równie orzeźwiające, jak wypicie szklanki wody. Szczególnie w trakcie ciepłych miesięcy lata pomoże to utrzymać poziom nawodnienia organizmu.

 • Ogórki przynoszą ulgę w oparzeniach słonecznych

Ogórki mogą również pomóc stosowane miejscowo. Plastry ogórków pomogą bowiem złagodzić i przyniosą ulgę w przypadku oparzeń słonecznych.

 • Ogórki usuwają toksyny

Z zawartością 90% wody, ogórki mogą pomóc usunąć toksyny z organizmu. A regularne spożycie ogórków może nawet pomóc rozpuścić i usunąć kamienie nerkowe.

 • Ogórki są pełne witamin

Ogórki są bogate w większość witamin niezbędnych dla organizmu. Zawierają witaminę A, witaminę B i witaminę C, co wzmacnia układ odpornościowy i podnosi poziom energii oraz dodaje młodzieńczego blasku. Dzienne spożycie soku ze szpinaku i marchewki – wzmocnionego dodaniem ogórka – wzmocni układ immunologiczny w walce z wirusami w przypadku np. przeziębień i grypy. Upewnij się, że zawiera również skórkę [o ile pochodzi z upraw ekologicznych – przyp. red. ] , gdyż zawiera ona 12% zalecanego dziennego spożycia witaminy C.

 • Ogórki dbają o piękno skóry

Centra odnowy biologicznej (SPA) zawsze uwzględniają ogórki, ponieważ są bogate w magnez, potas i krzem.

 • Ogórki dla zrównoważonej wagi ciała

Ogórki zawierają mało kalorii i dużo wody, co czyni je idealnymi dla tych, którzy chcą tracić na wadze. Posiadają również wysoką zawartość błonnika, co wspomaga trawienie i może pomóc w przypadku zaparcia. Mogą być stosowane w zupach i sałatkach, lub samodzielnie, jako zdrowa, chrupiąca przekąska.

 • Ogórki rewitalizują oczy

Kobiety z ułożonymi plastrami ogórków na oczach, to częsty widok w czasopismach i filmach, lecz to naprawdę działa. Oprócz zawartości wody, ogórki posiadają właściwości przeciwzapalne, które pomagają radzić sobie z opuchlizną.

 • Ogórki – jedzenie przeciwnowotworowe

Ogórki zawierają lariciresinol, secoisolariciresinol oraz pinoresinol. Wykryto, że pomagają zapobiec niektórym rodzajom nowotworów, jak np. rak piersi, macicy, jajników oraz rak prostaty.

 • Ogórki regulują cholesterol, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi

Ogórki zawierają hormon niezbędny do produkcji insuliny przez trzustkę, hormon, którego często brak cukrzykom. Ogórki również zawierają sterole, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Jeśli chodzi o ciśnienie krwi, skutecznie pomaga w tym wysoka zawartość błonnika, magnezu oraz potasu. Właściwie ogórki są w tym zakresie skuteczne zarówno dla osób z wysokim ciśnieniem, jak i z niskim.

 • Ogórki dla zdrowia jamy ustnej

Sok z ogórka pomaga leczyć dziąsła. Fitochemikalia (fitoskładniki) zawarte w ogórkach również pomagają pozbyć się nieświeżego oddechu. Spróbuj przyłożyć plasterek ogórka do podniebienia i przycisnąć językiem przez ok. minutę.

 • Ogórki a zdrowe włosy i paznokcie

Ogórki zawierają krzemionkę, znaną z tego, że wzmacnia włosy i paznokcie, i dodaje blasku. Oprócz tego, ogórki również zawierają siarkę, która wspiera porost włosów.

 • Ogórki zdrowe dla stawów

Krzemionka w ogórku pomaga również naprawić i wzmocnić tkankę łączną, czyniąc z niego zdrowe pożywienie dla stawów oraz w przypadku leczenia zapalenia stawów. Szczególnie jeśli łączone są z marchewkami, ogórki mogą również leczyć podagrę poprzez obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi.

 • Ogórki dobre na kaca

Dla tych, którzy spodziewają się poważnego kaca, kilka plastrów ogórka zjedzonego przed pójściem spać może pomóc ulżyć porannym bólom głowy. Witaminy B, elektrolity i cukier w ogórkach uzupełniają braki, pomagając w ten sposób złagodzić kaca.

 • Ogórki dla zdrowia nerek

Ponieważ ogórki pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi, pomagają utrzymać nerki w zdrowiu.

Autor: Sandeep Godiyal

Źródła:
http://www.naturalnews.com/042298_cucumbers_health_benefits_nutrition.html
http://www.nutrition-and-you.com/cucumber.html
http://www.disabled-world.com/artman/publish/cucumber_benefits.shtml
http://www.rcuv.org/12-hidden-benefits-of-cucumber.html
http://science.naturalnews.com/cucumber.html