tarczyca faktydlazdrowia.plProblemy z tarczycą to jedno z najbardziej popularnych zaburzeń hormonalnych na świecie. Najnowsze badania pokazują jednak, że suplementacja cynku może przynieść znakomite korzyści osobom cierpiącym z powodu nieprawidłowych poziomów hormonów tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem , który uwalnia dwa odrębne hormony: trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4). Hormony te odgrywają kluczową rolę w regulacji całego szeregu procesów fizjologicznych – od metabolizmu i równowagi poziomu wapnia, po regulację systemu reprodukcyjnego oraz stymulację komórek do używania tlenu i produkcji białek.

Działanie tarczycy jest kontrolowane przez przysadkę mózgową, która wydziela hormon stymulujący tarczycę – jest to tyreotropina (ang. TSH). Z kolei przysadka mózgowa wyzwala uwalnianie hormonu TSH przez podwzgórze (część międzymózgowia).

Tarczyca znajduję się z przedniej strony szyi, poniżej krtani. Obrzęk szyi, tzw. wole pojawia się, gdy organizm nie ma wystarczająco dużo hormonów tarczycy i gruczoł ten (tarczyca) zaczyna dramatycznie rosnąć, aby zwiększyć produkcję potrzebnego hormonu.

Cynk i tarczyca

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2009 w magazynie Clinical Nutrition, cynk odgrywa kluczową rolę w funkcjach hormonalnych tarczycy. Bez obecności cynku, tarczyca nie może przekształcić nieaktywnego hormonu T4 w aktywny hormon T3. Co więcej, również podwzgórze potrzebuje cynku, aby wytworzyć hormon używany do sygnalizowania przysadce mózgowej, by ta aktywowała tarczycę.

To wszystko oznacza, że u osób z niewystarczającymi poziomami cynku w organizmie występuje prawdopodobieństwo wystąpienia niedoczynności tarczycy.

Naukowcy odkryli również, że cynk odgrywa rolę w promowaniu aktywności receptorów tarczycy zlokalizowanych wewnątrz komórek ciała.

Cynk jest drugim najważniejszym pierwiastkiem śladowym (mikroelementem) w organizmie, ustępując tylko żelazu.

Odgrywa on ważną rolę w funkcjach układu odpornościowego, gojeniu się ran, w krzepnięciu krwi, reprodukcji, we wzroście a nawet węchu – tak więc w wielu funkcjach, w których udział bierze również tarczyca.
Niedobory cynku charakteryzują się złym gojeniem ran, utratą apetytu, utratą wagi oraz białymi plamkami na paznokciach.

Suplementacja zwiększa poziom hormonów

Badania naukowców Uniwersytetu Pensylwanii – opublikowane w roku 2007 na łamach magazynu Annals of Nutrition and Metabolism – wykazały, że aktywne fizycznie studentki, które miały niedobór cynku, były w stanie podnieść jego poziom oraz poziomy hormonów T3 i T4 we krwi przez przyjmowanie 26 miligramów suplementu cynku (w formie glukonianu cynku – zinc gluconate) przez okres czterech miesięcy. W tym samym okresie wzrosło również ich spoczynkowe tempo metabolizmu (RMR) – przewidywalny efekt zwiększenia czynności tarczycy.

„Suplementacja cynku wydaje się mieć korzystny wpływ na poziomy hormonów tarczycy, szczególnie całkowitej ilości T(3) oraz RMR” – napisali naukowcy.

Warto zaznaczyć, że suplementacja cynku jak się wydaje, prowadzi również do obniżenia stężenia ferrytyny w surowicy (stosowana do oceny ustrojowych zapasów żelaza). To sugeruje, że suplementacja cynku może prowadzić do obniżenia poziomów żelaza w organizmie.

Równie dobrze znanym zjawiskiem jest fakt, że nadmierne spożycie cynku może prowadzić do niedoborów miedzi, co z kolei może doprowadzić do wielu różnorodnych problemów zdrowotnych, włączając w to zbyt dużą absorpcję hormonu T4 do krwiobiegu i stąd, do nadczynności tarczycy.

Z tych, jak i innych powodów jest ważne, aby suplementacja cynku (lub jakiegokolwiek innego metalu) była nadzorowana przez lekarzy lub inne osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Źródła:
http://www.naturalnews.com/039648_thyroid_gland_zinc_nutrition.html
http://www.vitasearch.com/get-clp-summary/36392