papaja-faktydlazdrowia-plStudenci z Uniwersytetu Karachi (Pakistan) zbadali liczne korzyści zdrowotne papai i odkryli kilka interesujących szczegółów na jej temat.

W badaniu, Marian Naseem, jak również Muhammad Karam Nasir, studenci Wydziału Rolnictwa i Agrobiznesu Uniwersytetu Karachi – wykazali, że papaja (Melonowiec właściwy – łac. Carica papaya L), jak również jej nasiona, posiadają liczne właściwości korzystne dla ludzkiego ciała. Według nich, różnorodne składniki odżywcze zawarte w tym owocu oraz jego nasionach mogą poprawić zdrowie. Ich badanie przywołuje nawet, w jaki sposób w niektórych krajach na całym świecie papaja używana jest w leczeniu chorób oraz wzmacnianiu odporności.

Papaja – jedzenie jej przynosi wiele korzyści

Nasir stwierdza, że papaja zawiera ogromne ilości witamin i minerałów takich jak witamina C, wapń, potas, żelazo, jak również tiaminę oraz magnez. Zaznacza również, że papaja zawiera enzym zwany papaina, który może przynieść ulgę tym, którzy cierpią z powodu problemów żołądkowych i niestrawności. Zauważa także, że carpainy zawarte w papai mogą pomóc wyleczyć pewne rodzaje chorób.

Zauważa on również, że papaja może być bardzo efektywna w zwalczaniu ciężkich chorób takich jak cukrzyca, a nawet nowotwór. Stwierdza, że papaja może pomóc kontrolować, a nawet zatrzymać cukrzycę. Dalej stwierdza, że jedzenie papai każdego dnia może pomóc w zwalczaniu, a nawet pozbyciu się raka, ponieważ papaja zawiera związki chemiczne takie jak likopen.

Poza pomocą w zwalczaniu poważnych chorób, Nasir zidentyfikował również inne korzyści jedzenia papai. Dodał, że jedzenie papai każdego dnia może pomóc redukować wagę. Zauważył również, że papaja może pomóc zmniejszyć szanse zawału serca. Podobnie zasugerował, aby pacjenci mający problemy z nadciśnieniem dołączyli papaję do swoich codziennych posiłków.

Dodał także, że papaja może pomóc poprawić wzrok, ponieważ zawiera witaminę A. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet – stwierdza Nasir – papaja może zwiększyć płodność.

Nasir wskazał również, że papaja pomaga zatrzymać tworzenie się zakrzepów w stopach, szczególnie u osób, które mają siedzący tryb pracy. Powiedział również, że papaja pomaga rozwiązywać problemy z trądzikiem, ponieważ zawiera magnez.

Badacze stwierdzili, że papaja może pomóc wyeliminować zaparcia, jak również nudności. Może również pomóc w zapobieganiu tworzeniu się rozedmy płuc u osób, które palą papierosy.
Jednak poza samym owocem, jego nasiona również posiadają liczne właściwości zdrowotne.

Niezwykłe nasiona

Naseem – współwykonawca badań Nasir’a – powiedziała, że sok z nasion papai może zapobiegać zaburzeniom pracy nerek dzięki temu, że posiadają one flawonoidy, które mogą zapobiegać tworzeniu chorób przez zarazki.

Naseem zauważyła, że nasiona papai mogą chronić ludzi przed infekcjami, a nawet, że mogą pomóc ciału w pozbyciu się pasożytów jelitowych.

Zgodnie z tym, co mówiła Naseem, około 76,7% dzieci w Nigerii pozbyło się pasożytów jelitowych pijąc po prostu sok z nasion papai przez 7 dni.

Przywołała również to, że Japończycy uważają, że spożywanie łyżeczki nasion papai dziennie może chronić wątrobę przed niektórymi chorobami. Dodała, że nasiona papai zawierają specjalny związek, który zapobiega rozwojowi guzów. Wspomniała także, że nasiona te mogą leczyć również choroby typu hemoroidy i mogą być używane wraz z mlekiem, aby zapobiegać durowi brzusznemu.

Autor: Sandeep Godiyal

Źródła:
http://www.aajkikhabar.com/en/News/Health/Papaya-tend-to-lower-the-risk-of-heart-attack-diabetes/720844.html
http://www.cereforce.com/2013/03/papaya-benefit-to-lower-heart-disease.html
http://www.dnaindia.com/health/1809782/report-how-a-papaya-can-save-you-from-cancer-heart-attack-and-diabetes
http://www.naturalnews.com/040296_papaya_seeds_disease_prevention.html