PeppermintCzy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w wielu restauracjach obok kasy leżą miętowe cukierki? Jest tak z powodu długiej tradycji stosowania mięty pieprzowej jako środka wspomagającego trawienie, sięgającej czasów starożytnego Rzymu i Egiptu. Ma ona korzystne działanie na żołądek, jelita i wątrobę.

Roślina ta jest łatwa w uprawie i równie łatwo krzyżuje się z innymi odmianami mięty, przez co czasami trudno je odróżnić. Mięta pieprzowa jest w rzeczywistości naturalną hybrydą mięty zielonej i mięty nadwodnej, ze sterylnymi kwiatami. Najsilniejsza z rodziny, mięta pieprzowa, inaczej menthe piperita, ma silny, czysty, świeży, miętowy zapach. Mentol – najważniejszy składnik aktywny mięty pieprzowej – po ekstrakcji jest wykorzystywany w produktach farmaceutycznych, jak również w produktach użytkowych, takich jak miętowe pasty do zębów oraz aromaty spożywcze. Mentol krystalizuje się w niskich temperaturach, dzięki czemu można go łatwo wyodrębnić z olejku w celu wykorzystania w przemyśle spożywczym, przy produkcji napojów oraz w przemyśle medycznym w produkcji leków. Jednakże, mięta pieprzowa jest skuteczniejsza, gdy stosowana jest w całości, jako integralna część olejku eterycznego.

Zastosowanie

Używana przez Indian amerykańskich, Chińczyków i Egipcjan, mięta pieprzowa nie tylko wspomaga układ pokarmowy, ale również układ oddechowy i układ krążenia. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Olejek miętowy nadaje się do mycia, oczyszczania i usuwania toksyn. Pobudza drenaż układu limfatycznego, co z kolei pomaga zmniejszyć obrzęk i pozbywać się toksyn z organizmu. Uważa się, że zwiększa kwasowość żołądka, a także wywiera bezpośredni wpływ na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za uczucie sytości po posiłku. Z tego powodu, mięta pieprzowa stała się jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych ziół w leczeniu problemów z trawieniem i przywracaniu sprawności układu pokarmowego. Miętą pieprzową można doprawić herbatę, lecz można też dodać kroplę olejku lub dwie do wody pitnej, aby odświeżyć się i wspomóc swoje trawienie.

Mięta pieprzowa znajduje zastosowanie także w przypadku dreszczy, kolki, biegunki, bólu głowy, nudności, zespołu jelita drażliwego, reumatyzmu, wzdęcia, nieświeżego oddechu, wrzodów żołądka, kataru, żylaków, bólu zęba, zmęczenia, podrażnienia skóry oraz skurczy. Przydaje się również jako środek do walki z myszami, mrówkami, a nawet pchłami.

Poza fizycznymi zastosowaniami, mięta ma kilka zastosowań odprężających. Jest dobra na łagodzenie objawów wyczerpania nerwowego i depresji. Jej chłodzący i orzeźwiający efekt przyczynia się do poprawy pamięci i koncentracji. Wystarczy umieścić kilka kropel na tkaninie lub w kominku zapachowym i wdychać aby oczyścić umysł i poprawić procesy myślowe. Poprawi to naszą ogólną bystrość i pomoże się skupić.

Kilka kolejnych sposobów zastosowania:

• Na chorobę lokomocyjną, należy wmasować kilka kropel w okolice brzucha, wewnątrz nadgarstków, a także wdychać
• Można podnieść niskie ciśnienie krwi masażem przy użyciu olejku mięty pieprzowej
• Można rozproszyć lub wdychać olejek mięty pieprzowej przed południem, aby uniknąć podjadania
• Wetrzeć kilka kropel w kark i skronie, by złagodzić bóle głowy
• Umieścić jedną lub dwie krople na języku i kolejną pod nosem, aby poprawić koncentrację i skupienie
• Można korygować arytmię serca używając olejku mięty pieprzowej podczas kąpieli lub masażu, ponieważ tonizuje on serce
• W przypadku występowania nudności lub po wymiotach można wdychać olejek, ponieważ działanie przeciwkurczowe uspokoi mięśnie gładkie żołądka i jelit
• Możemy zwalczać uczucie chłodu i przygnębienia towarzyszące przeziębieniu i grypie, dodając dwie krople rozgrzewającego i pobudzającego olejku mięty pieprzowej do kąpieli
• Sączenie wody lub herbaty z kroplą olejku miętowego zmniejszy gorączkę i uderzenia gorąca. Działa to poprzez wywoływanie naturalnego pocenia.
• Kuracja parowa z lawendą oczyści naszą skórę i zwalczy trądzik.
• Rozpylenie na framudze drzwi pomoże odstraszyć insekty i inne szkodniki.
• Wdychanie mięty pieprzowej lub ssanie cukierków z prawdziwego olejku miętowego przed egzaminem zwiększy wydajność / sprawność umysłu i pamięć
• Umieszczenie kilku kropel olejku mięty pieprzowej na chustce lub tkaninie i następnie wdychanie go złagodzi zapalenie błony śluzowej spowodowane przez zakażenie lub alergię. Ewentualnie, można dodać krople do gorącej wody i wdychać opary.

Uwagi dotyczące zastosowania

Mięta pieprzowa ma silne działanie i może powodować podrażnienia u osób o wrażliwej skórze. Nie jest przeznaczona do stosowania w czasie ciąży lub w przypadku niemowląt i małych dzieci. Należy ją rozcieńczyć do zastosowania miejscowego i wewnętrznego, zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości lub stosowania w obrębie twarzy lub genitaliów. Olejki eteryczne nie powinny być stosowane w swojej stężonej, nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę. Nie nadaje się do użytku wewnętrznego, chyba że pod opieką wykwalifikowanego lekarza. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Zaleca się stosowanie mięty pieprzowej w ciągu dnia, jednakże nie codziennie. Może ona stymulować i pobudzać organizm na tyle wystarczająco, aby zakłócać sen, ponieważ jej stymulujące działanie kumuluje się .

Zawsze przechowujmy olejki szczelnie zamknięte w chłodnym, zacienionym miejscu, ponieważ są one wrażliwe na ciepło i światło. Jeśli znajdują się w butelkach z ciemnego szkła, powinny zachować swoje właściwości przez długi czas, o ile są odpowiednio przechowywane. Nie należy olejku stosować w połączeniu z wyciągami z kwiatów lub substancjami homeopatycznymi bez odpowiednich wytycznych. Nie zaleca się też przechowywać ich w pobliżu środków homeopatycznych, ponieważ mogą je neutralizować. Kilku rodzajów olejków należy unikać podczas pierwszego trymestru ciąży, w tym olejku mięty pieprzowej. Dotyczy to również osób cierpiących na schorzenia takie jak podwyższone ciśnienie krwi lub epilepsja, chyba że pod opieką wykwalifikowanego aromaterapeuty. Istnieje możliwość nadwrażliwości lub nawet alergii na olejki eteryczne, w takim przypadku zaleca się zaufanie swojej intuicji – i nosowi.

To dość niesamowite, jak skuteczne może być stosowanie olejków eterycznych w utrzymaniu równowagi zdrowotnej całego ciała przez wykwalifikowanego terapeutę. Olejki eteryczne, uważane za „żywą energię” przyrody, są z natury skuteczne, będąc przy tym mało inwazyjne. Mięta pieprzowa jest multi-lekarstwem łatwym w transporcie i w przystępnej cenie. Sprawdza się jako doskonały dodatek do podstawowego zestawu olejków eterycznych.

Autor: Willow Tohi

Źródła:
http://www.naturalnews.com/042219_peppermint_healing_herbs_digestion.html
http://www.youngliving.com/en_US/discover/guide/about
– Worwood, Valerie Ann. The Complete Book of Essential Oils & Aromatherapy. New World Library, San Rafael, CA, 1991. str. 19-20.
– Fischer-Rizzi, Susanne. Complete Aromatherapy Handbook. Sterling Publishing Co, New York 1990. str. 110-117
– Davis, Patricia. Aromatherapy: An A-Z. Barnes and Noble Books, New York 1995. str. 183-187.
– Bulla, Dr. Gisela. Natural Healing with Aromatherapy. Sterling Publishing Company, Inc. New York. str. 27, 34,38,43
http://www.naturalnews.com/034368_aromatherapy_peppermint_memory.html
http://www.naturalnews.com/027573_infection_natural_infections.html