Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu. Są obecne m. in. w plastikowych butelkach, puszkach i detergentach. Jak donoszą najnowsze badania, skutki mieszania się ze sobą tych związków chemicznych mogą być katastrofalne wręcz dla naszego zdrowia.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Teksasu w Galveston zbadali wpływ ksenoestrogenów – których jest coraz więcej w środowisku – na organizm człowieka. Używając nowych technik, w swoich badaniach sprawdzili wpływ małych dawek różnorodnych ksenoestrogenów.

Prof. Cheryl Watson razem ze swoim zespołem naukowców użyła kultur komórkowych, aby przetestować mieszankę trzech składników:

  • BPA – który znaleźć można w plastikowych butelkach i wnętrzu puszek
  • Bisfenol S lub BPS – który jest stosowany zastępczo (zamiast BPA) jako bezpieczniejsza dla zdrowia opcja (naukowcy odkryli jednak, że jego działanie wywołuje podobne efekty w ciele, co BPA)
  • Nonylfenol – popularny związek używany w detergentach i środkach powierzchniowo czynnych

Związki te, które wchodzą w reakcje z układem hormonalnym zaburzając go, należą do grupy EDC (ang. endocrine disrupting compounds – składniki wywołujące zaburzenia endokrynologiczne).
Naukowcy testowali różne mieszanki tych związków na komórkach przysadki szczurów, ponieważ komórki te są regulatorami systemów endokrynologicznych, które kontrolują hormony.

Badania te, opublikowane niedawno w magazynie Environmental Health ujawniły, że połączenie tych trzech związków chemicznych wywołuje o wiele bardziej dramatyczne efekty na komórkach niż jeden z nich osobno, a możliwe konsekwencje dla zdrowia, płodności oraz rozwoju dzieci są potencjalnie katastrofalne.

W oświadczeniu prasowym profesor Watson – starszy autor badań – stwierdza:
„Musimy zwrócić uwagę na to, ponieważ estrogeny wpływają na tak wiele rzeczy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet – reprodukcja, system immunologiczny, metabolizm, wzrost kości, wszystkie rodzaje ważnych funkcji biologicznych”.

Prof Watson zwróciła również uwagę na to, że wymierne poziomy BPA i BPS wykryto w moczu 90% Amerykanów. Co więcej, współcześnie niemal wszyscy ludzie są mniej lub bardziej narażeni na kontakt z dziesiątkami ksenoestrogenów.

„Te związki są obecne w całym środowisku i musimy wiedzieć, jak oddziałują, abyśmy wiedzieli co należałoby zmienić. (…) One prawdopodobnie zakłócają i dezorientują hormony ludzi więc to jest ważne, aby znaleźć sposób zapobiegania temu tak szybko, jak tylko to możliwe” – podsumowuje prof Watson.

Źródła:

http://ehp.niehs.nih.gov/1205826/
http://www.ehjournal.net/content/12/1/26/abstract
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-03/uotm-coe032813.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksenoestrogeny

1 KOMENTARZ

Comments are closed.