komorka-faktydlazdrowia.plNa całym świecie funkcjonuje ponad 4,6 miliarda abonamentów komórkowych. Jesteśmy w lepszym kontakcie ze wszystkimi niż kiedykolwiek wcześniej, ale czy stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia? Jeśli lubisz rozmawiać godzinami przez swój telefon komórkowy, najwyższa pora, aby się nad tym zastanowić. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie British Occupational and Environmental Medicine wykazuje, że intensywne korzystanie z telefonów komórkowych potraja ryzyko rozwoju guzów mózgu.

Badanie przeprowadzili francucy badacze z Uniwersytetu w Bordeaux. Badali 253 przypadki glejaka (złośliwy guz glejowych tkanek układu nerwowego) i 194 przypadki oponiaka, zgłoszone w czterech francuskich oddziałach nowotworowych przez okres dwóch lat. Mózgi tych pacjentów zostały porównane do mózgów 892 zdrowych osób z populacji ogólnej. To, co odkryli, potwierdza wcześniejsze odkrycia, że istnieje związek pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a nowotworem mózgu.

Naukowcy odkryli, że rozmawianie 15 godzin miesięcznie przez telefon komórkowy trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór mózgu. Osoby związane ze sprzedażą i biznesem, są oczywiście najbardziej narażone, ponieważ spędzają dużą ilość czasu rozmawiając przez telefon. Większość osób stosuje telefony komórkowe od średnio pięciu lat, a kumulujące się używanie ich, jest również nie zdrowe.

Powodem, przez który nowotwory mózgu często rozwijają się u użytkowników telefonów komórkowych, są częstotliwości radiowe. Sprawozdanie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem stwierdza, że te częstotliwości są „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi”.

Co ciekawe, guzy pojawiają się najczęściej po przeciwnej stronie mózgu, do tej, po której telefon komórkowy był najczęściej stosowany. Badania wykazały, że jest również trudne do określenia, które technologie telefonów komórkowych są najbardziej szkodliwe, ponieważ zmieniają się tak szybko.

„Trudno jest określić poziom ryzyka, jeśli w ogóle, szczególnie dlatego, że technologie komórkowe ciągle ewoluują. Szybki rozwój technologii doprowadził do znacznego wzrostu wykorzystania telefonów komórkowych i równoległego spadku [częstotliwości promieniowania radiowego] emitowanego przez telefony „ – wyjaśniają naukowcy.

Wcześniejsze badanie, analizujące 800 000 kobiet w średnim wieku przez okres siedmiu lat, odkryło, że kobiety, które deklarowały używanie telefonów komórkowych przez ponad dziesięć lat, doświadczyły 10% wzrostu ryzyka oponiaka. W innym badaniu, wykazano niewielkie zwiększenie ryzyka oponiaka przy długotrwałym korzystaniu z telefonu komórkowego. Obserwując 709 pacjentów z przypadkiem oponiaka i analizując użycie telefonu komórkowego, badanie wykazało zwiększone ryzyko o 30% wśród tych, którzy używali telefonów komórkowych przez okres co najmniej 25 lat.

Autor: Christina Sarich

Źródła:
http://naturalsociety.com/french-study-proves-cell-phone-brain-cancer-link/#ixzz33a9vl3er
http://oem.bmj.com
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3226506/
http://www.iarc.fr/en/media-centre/pr/2011/pdfs/pr208_E.pdf
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/meningioma/basics/definition/con-20026098
http://www.ehjournal.net/content/12/1/60