Naturalny i zarazem bardzo smaczny sposób na dostarczenie sobie i swoim najbliższym wielu witamin i mikroelementów – które uzupełnią niedobory wartości odżywczych, nawodnią i oczyszczą organizm – to koktajl owocowy. Wystarczy blender i kilka świeżych składników, aby w ciągu kilku minut cieszyć się smakiem i jednocześnie budować siłę swojego organizmu w naturalny sposób.

Przykład koktajlu, który poprawi nam nastrój a jednocześnie pomoże przywrócić równowagę kwasowo-zasadową, wyrówna poziom elektrolitów – co zalecane jest szczególnie po wzmożonym wysiłku fizycznym – oraz łagodnie oczyści organizm z toksyn:

Koktajl bananowy z miętą i cytrusami.

Składniki na jedną porcję:

  • 1,5 zamrożonego banana
  • pół limonki (bez pestek)
  • sok z jednej pomarańczy
  • garść świeżej mięty
  • pół szklanki wody kokosowej lub czystej wody (przefiltrowanej)

Wszystkie składniki miksujemy w blenderze.

Banany – słyną przede wszystkim z wysokiej zawartości potasu (co szczególnie doceniają sportowcy) oraz składnika o nazwie tryptofan, który pomaga poprawić nastrój. Poza tym zawiera również sporo witaminy C oraz dużą zawartość witamin z grupy B.
Limonka i pomarańcza – przede wszystkim dostarczą dużą ilość witaminy C, która jest uznawana za jedną z najbardziej oczyszczających witamin. Ponadto będą działały alkalizująco a więc, odkwaszając organizm.
Mięta – poza witaminami (przede wszystkim wit. A) i minerałami, docenimy ją za niepowtarzalny aromat i orzeźwiający smak.
Woda kokosowa – posiada ten sam poziom elektrolitów, co ludzka krew oraz więcej potasu niż napoje dla sportowców (294 mg n/100 ml). Jest bogata również w zawartość witaminy C – 200 ml wody kokosowej pokrywa 90% dziennego zalecanego spożycia witaminy C.
Czysta woda – przefiltrowana, najlepiej filtrem pracującym na zasadzie odwróconej osmozy, co pozwoli na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.