Nie wszyscy mamy problem z uzależnieniem od alkoholu, na szczęście. Jednak większość z nas lubi spożywać alkohol okazjonalnie, sporadycznie. Jak wtedy reaguje nasz organizm? Jakie procesy temu towarzyszą? Dlaczego właściwie występuje kac?

Otóż alkohol odwadnia nasz organizm i zaburza gospodarkę elektrolitową. Dzieję się tak, ponieważ  upośledza on działanie ważnego hormonu antydiuretycznego, jakim jest wazopresyna. Hormonu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi nawilżenia i poziomu elektrolitów w naszym organizmie. Upraszczając – odpowiedni poziom nawodnienia jest możliwy dzięki temu, że wazopresyna zagęszcza mocz, regulując w ten sposób odpowiednie procesy. Natomiast, gdy działanie tego hormonu zostaje stłumione, zaczynamy zbyt często oddawać mocz, pozbawiając tym samym organizm zbyt dużej ilości płynów, w bardzo krótkim czasie. Są to niedobory, których nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio szybko uzupełnić. Dlatego też, następnego dnia budzimy się zazwyczaj z bólem głowy i uczuciem pragnienia, a więc dolegliwościami znanymi jako kac.

Podobnie przyczyną występowania drgawek jest silne zatrucie alkoholowe – zaburzenie wspomnianej równowagi elektrolitowej. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadkach łagodniejszego zatrucia alkoholem, narażamy się również na uszkodzenia mózgu (w tym, różnego rodzaju upośledzenia umysłowe), czy też, zbyt niski poziom cukru we krwi.

 

Źródła:

http://peer.tamu.edu/curriculum_modules/cell_biology/module_2/hazards…
http://emedicine.medscape.com/article/315159-overview
http://alcoholism.about.com/cs/heal/a/aa990908.htm
http://www.montana.edu/wwwai/imsd/alcohol/Jace/Final%20Drafts/kidney….