U dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie występuje o wiele większe prawdopodobieństwo nieprawidłowych reakcji immunologicznych, które mogę prowadzić do wystąpienia astmy i alergii – według badań przeprowadzonych w Szpitalu Henry’ego Forda, zaprezentowanych na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii.

Badania przeprowadzono na grupie 1258 dzieci urodzonych w latach 2003-2007. Badano u nich poziom immunoglobuliny E (IgE), której poziom jest powiązany z występowaniem alergii i astmy.
Próbki pobierane były przy porodzie, po miesiącu, sześciu miesiącach, roku i dwóch latach. Badano również krew rodziców oraz mleko matki.
Ponadto zebrano informacje dotyczące występowania alergii i astmy w rodzinie; obecności zwierząt domowych oraz palenia papierosów w domu; historię przyjmowania leków i historię chorób oraz wszystkie specyficzne czynniki występujące w czasie ciąży.

Wykazano, że w wieku dwóch lat dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie miały pięciokrotnie wyższe prawdopodobieństwo zwiększonego poziomu immunoglobuliny E w odpowiedzi na popularne alergeny, takie jak kurz i zwierzęta domowe, w porównaniu z dziećmi urodzonymi w sposób naturalny.

Christine Cole Johnson – główna autorka tych badań – stwierdza, że kontakt dziecka z bakteriami w kanale rodnym (w trakcie porodu naturalnego) ma olbrzymi wpływ na jego system immunologiczny. Podkreśla również, że badania wykazały, iż dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają inny skład mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym niż dzieci urodzone naturalnie. Uważa się, że te mikroorganizmy stwarzają wyższe ryzyko produkcji immunoglobuliny E, a w konsekwencji rozwój alergii.

Co więcej, wielu badaczy zwraca uwagę, że rosnąca ilość alergii i przypadków astmy u dzieci jest związana również z utrzymywaniem sterylnych warunków, w jakich dziecko dorasta. Bardzo często dzieciom nie pozwala się na zabawę w trawie, piasku i błocie. Co więcej, po powrocie do domu nakazuje się użycie antybakteryjnego mydła. Z kolei w samym domu próbuje się utrzymywać „higieniczną” czystość, która również nie służy naturalnemu kontaktowi dziecka z bakteriami.

Przywołane badania nie są pierwszymi, które rodzą obawy odnośnie cesarskiego cięcia.

Źródła:

http://www.newswise.com/articles/babies-born-by-c-section-at-risk-of-developing-allergies3
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_134345.html
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130225091904.htm
http://www.scienceomega.com/article/847/c-section-babies-more-vulnerable-to-allergies