Warzywne curry to przepyszna, aromatyczna i rozgrzewająca potrawa, która może być spożywana wraz z ryżem lub w połączeniu z innymi dodatkami, ale równie dobrze może sama w sobie stanowić danie główne, ponieważ jest tak pyszna, że nikt nie ma jej dosyć.
Warzywne curry świetnie sprawdzi się, jeśli będziemy mieli ochotę na indyjskie smaki albo po prostu jako sposób na jesienne rozgrzanie i długie rozmowy przy aromatycznym daniu.
Składniki
150 g białych pieczarek
160 g marchewki
200 g czerwonej papryki
160 g kalafiora
80 g białej cebuli
2 ząbki czosnku
imbir (do smaku)
świeże chilli (zielone – łagodniejsze)
60 g groszku mrożonego
350 g mleka kokosowego
12 g przyprawy curry
18 g mąki kukurydzianej
Przepis na odtłuszczone mleko kokosowe: przepis pod linkiem
Wykonanie
Wszystkie warzywa kroimy. Następnie na patelnię (średnia temperatura) wlewamy trochę mleka kokosowego i dodajemy pokrojoną cebulę oraz posiekane drobno: czosnek i imbir. Do tego dodajemy chilli. Podgrzewamy na patelni aż cebula będzie miękka i przezroczysta.
Następnie dodajemy pokrojone: marchewkę i paprykę. Mieszamy co chwilę, podgrzewając. Dorzucamy kalafior i pieczarki. Po chwili dorzucamy groszek i dalej mieszamy, aż do połączenia wszystkich składników. Na koniec dodajemy przyprawę curry – może być z odrobiną dobrej jakości nierafinowanego cukru.
Z warzyw odparuje woda, tworząc sos – mieszamy tak wszystko razem, dodając ewentualnie jeszcze trochę mleka kokosowego. Doprowadzamy wszystko do wrzenia, po czym ustawiamy temperaturę na minimum i przykrywamy patelnię pokrywką. Gotujemy wszystko w ten sposób przez 10 minut.
Po 10 minutach zdejmujemy pokrywkę i zwiększamy temperaturę do średniej, dolewając pozostałe jeszcze mleko kokosowe oraz mąkę kukurydzianą rozpuszczoną w małej ilości zimnej wody (tak przygotowana mąka kukurydziana prawidłowo zbuduje sos i zagęści potrawę, bez tworzenia grudek). Potrawę mieszamy jeszcze przez chwilę podgrzewając, aż do uzyskania pożądanej przez nas konsystencji. Pamiętajmy jednak, że po schłodzeniu sos jeszcze zgęstnieje.
Ilość porcji: 2-3
Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania: 10 minut
Wartości odżywcze dla porcji 300 g
Kalorie 131 kcal
Węglowodany 27,4 g
Skrobia 0,8 g
Cukry 11,4 g
Błonnik 6,2 g
Tłuszcze 1,3 g
Tłuszcze nasycone 0,2 g
Tłuszcze nienasycone 1,1 g
Białko 5,3 g
Sód 67 mg
Woda 263 g
82% Węglowodany
11% Białko
7% Tłuszcze
Źródło: http://www.thevegancorner.com/