Słodkie ziemniaki można uznać za super żywność – jedno z najzdrowszych warzyw na Ziemi, a może pewnego dnia nawet poza nią, gdyż NASA podjęła decyzję o ich wykorzystaniu podczas misji kosmicznych. Jedno z najzdrowszych i najtańszych (w Stanach Zjednoczonych). To badanie miało na celu stwierdzenie, które warzywa dostarczają nam najwięcej substancji odżywczych w przeliczeniu na dolara.
Jeśli spojrzymy na wykres, który zestawia przystępność cenową z ilością wartości odżywczych, zauważyć można, że najzdrowsze pokarmy, takie jak ciemnozielone warzywa liściaste, również mogą być jednymi z najtańszych. Jednak w USA najlepszą relację wysokiej zawartości substancji odżywczych do wartości w dolarach uzyskuje się dla słodkich ziemniaków (wykres poniżej).
Nie tylko są one wypełnione substancjami odżywczymi, lecz mogą również posiadać specjalne właściwości przeciwnowotworowe.
W 1931 r. w słodkich ziemniakach odkryto wyjątkowe białko – ipomoeinę, którego nazwę później zmieniono [1].
Osiemdziesiąt procent białka w słodkich ziemniakach stanowi pewien typ inhibitora proteazy o potencjalnych działaniach przeciwnowotworowych [2].
Początkowo badano działanie tego białka na komórki białaczkowe i okazało się, że hamuje ono proliferację komórek białaczkowych w szalce Petriego [3]. Lecz w jaki sposób białko słodkiego ziemniaka może w ogóle dotrzeć do naszego krwiobiegu?
Natychmiast po dotarciu do żołądka większość białek zaczyna ulegać trawieniu. A zatem sprawdzono działanie białka słodkich ziemniaków w przypadku raka języka. Składniki słodkiego ziemniaka zdecydowanie wchodzą w kontakt z jamą ustną. Rak języka często leczony jest chemioterapią, jednak większość chemoterapeutyków stosowanych do leczenia raka języka ma silne awersyjne działania uboczne, a zatem niezbędne jest znalezienie innych strategii terapeutycznych.
Białko słodkich ziemniaków szybko, w ciągu kilku dni, zmniejszało żywotność komórek rakowych, co skłoniło naukowców do stwierdzenia, że słodki ziemniak może być przydatny w leczeniu nowotworu języka u człowieka, ale prawdopodobnie do niczego więcej [4].
Godne uwagi jest jednakże to, że białka tej klasy nie tylko nie ulegają trawieniu, lecz mogą być w stanie nienaruszonym wchłaniane do krążenia, u co najmniej dwóch z dziewięciu kobiet z zaawansowanym rakiem szyjki macicy, u których je testowano.
Ostatnio zbadano także działanie tego białka na komórki raka jelita grubego, jednego z najpowszechniejszych i najbardziej zabójczych nowotworów [5]. Zazwyczaj po prostu chirurgicznie usuwa się okrężnicę, lecz zabieg taki jest skuteczny jedynie we wczesnych stadiach choroby, gdyż często poza obrębem okrężnicy występują mikroprzerzuty, które mogą później prowadzić do nawrotu raka i śmierci. A zatem, poszukiwano środków przeciw przerzutowych. I jak się okazało, białko słodkiego ziemniaka nie tylko spowalnia proliferację komórek raka okrężnicy, lecz również ogranicza migrację i inwazję komórek rakowych.
Chociaż spożycie słodkich ziemniaków powiązano również z mniejszą częstością występowania raka pęcherzyka żółciowego, to nigdy nie przeprowadzono bezpośrednich badań w tym kierunku. Lecz, co stoi temu na przeszkodzie?
Autor: dr Michael Greger
Źródła:
http://nutritionfacts.org/
[1] http://www.jbc.org/content/93/1/119.short
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22306516
[3] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17328557
[4] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20408878
[5] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23745032
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17425943
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23714199
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22847287
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22132322
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12195163
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11876201
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14770446