Niedawny artykuł w czasopiśmie Meat Science (Nauka o Mięsie) potwierdził, że część społeczeństwa postrzega mięso jako jedzenie, które jest szkodliwe dla zdrowia, ponieważ badania wykazują powiązania między spożywaniem mięsa a chorobami serca i nowotworami. Z tych właśnie powodów konsumenci szukają zdrowszych alternatyw, aby zachować zdrowie, co stanowi dobrą okazję dla przemysłu, aby opracować kilka nowych produktów.
Aby dotrzeć do takich konsumentów – skupiających się na swoim zdrowiu – naturalne produkty spożywcze zwiększające poziom przeciwutleniaczy mogłyby być dodawane do produktów mięsnych. Produkty żywnościowe takie jak nasiona lnu i pomidory są zdrowe, powiązane z obniżonym ryzykiem raka i chorób układu krążenia. Czy producenci przemysłowi zakładają, że wytwarzając hamburgery pomidorowo-lniane mogą zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych a jednocześnie może też to przyczynić się do spożycia mniejszej ilości cukru w jakiś sposób? Równie dobrze można by przywołać ich pomysł karmienia trzody chlewnej (świń) nasionami lnu, aby wyprodukować „wzbogacony smalec”. Czy nie byłoby łatwiej po prostu wyciąć świnię z tego równania i jeść bezpośrednio nasiona lnu?
Nasiona lnu zostały opisane jako „cudowna obrona przed niektórymi krytycznymi dolegliwościami”.(ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23261749)
Jestem fanem lnu, ale ten tytuł wydawał się nieco zbyt przesadzony. Pomyślałem, że może coś się pomieszało w tłumaczeniu, ale jak tylko zobaczyłem poniższe badanie, zdałem sobie sprawę, że niekoniecznie przesadzono z tym tytułem. Badanie: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24126178.
Rzadko widzimy badania tego kalibru poświęcone diecie. Prospektywne, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, z użyciem placebo – czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak trudno jest wykonać tego typu badanie w przypadku żywności?
Gdy mamy do czynienia z lekami, jest to proste: masz dwie identycznie wyglądające pigułki, jedną z aktywnym składnikiem a drugą z placebo, ale do końca badania ani naukowiec ani pacjent nie ma pojęcia, która jest którą, właśnie ze względu na podwójnie ślepą próbę. Jednak w przypadku jedzenia ludzie przecież widzą to, co jedzą. Więc jak przemycić ćwierć szklanki nasion lnu do pożywienia połowy osób bez ich wiedzy? Stworzono całą gamę potraw zawierających nasiona lnu lub placebo, nawet dodając otręby i melasę, aby dopasować kolor i teksturę. Wszystko to było tajemnicą, aż 6 miesięcy później sprawdzono, kto spożywał, które produkty.
Dlaczego warto testować len pod kątem nadciśnienia?
Z tego względu, że ciśnienie skurczowe ponad 115 (górna wartość) może być najważniejszym czynnikiem decydującym o śmierci w dzisiejszym świecie. Jeśli spojrzymy na grupę starszych osób, gdzie większość przyjmowała leki na ciśnienie i nie zmieniała w ogóle swojej diety na lepsze, to pomimo przyjmowania leków, mogą oni rozpocząć ze średnim nadciśnieniem tętniczym i nadal mieć średnie nadciśnienie po 6 miesiącach. Jednak ci, którzy nieświadomie jedli nasiona lnu każdego dnia, odnotowali spadek ciśnienia skurczowego o 10 punktów, natomiast rozkurczowego o około 7 punktów [patrz wykres poniżej – przyp. red.].
Może nie wydaje się, że jest to dużo, ale taki spadek mógłby obniżyć o 46% ryzyko udaru i 29% choroby serca a 10 punktowy spadek górnej liczby może mieć podobny wpływ na udary mózgu i zawały serca. Dla osób, które rozpoczęły z poziomem 140, uzyskano spadek 15 punktowy. [patrz wykres poniżej – przyp. red.]
Podsumowując, siemię lniane wywołało jeden z najsilniejszych efektów przeciw-nadciśnieniowych, jakie kiedykolwiek udało się osiągnąć za pomocą interwencji dietetycznej.
Innymi słowy, skala tego spadku ciśnienia wywołanego przez nasiona lnu, jest równie dobra lub lepsza od innych zabiegów odżywczych i porównywalna z wieloma lekami, które mogą powodować poważne efekty uboczne. Dodatkowo nie przesadzono ze stwierdzeniem, że są porównywalne z lekami. Siemię lniane wywołało spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego o 15 i 7 pkt. w porównaniu z silnymi inhibitorami ACE, takimi jak VASOTEC, który może obniżyć ciśnienie jedynie o 5 i 2 pkt. Blokery kanału wapniowego, takie jak Norvasc lub CARDIZEM, o 8 i 3 pkt. A skutki uboczne są bardzo liczne. Porównaj je ze skutkami ubocznymi nasion lnu: przyjemnym orzechowym smakiem.
Podczas 6-miesięcznego badania udary i ataki serca wystąpiły w obu grupach. Nawet jeśli nasiona lnu faktycznie mogą zmniejszyć ryzyko o połowę, jakiekolwiek niepotrzebne ryzyko powinno być nie do przyjęcia. Czy wysokie ciśnienie krwi jest po prostu nieuniknione w miarę starzenia się? Częstość występowania nadciśnienia tętniczego dramatycznie wzrasta z wiekiem, ale nie dla wszystkich. Ludzie, którzy spożywają więcej żywności pochodzenia roślinnego w ramach swojej codziennej diety lub w wystarczającym stopniu ograniczają spożycie soli, zazwyczaj nie wykazują żadnych zmian w ciśnieniu krwi wraz z wiekiem. Więc przede wszystkim, zawsze lepiej zapobiegać chorobom.
Autor: dr Michael Greger
Źródła:
http://nutritionfacts.org/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20881867
http://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/019787s047lbl.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24012977
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24509360
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23261749
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24126178