ptaki-zanieczyszczony-ocean-faktydlazdrowia-plZanieczyszczenie ziemskich oceanów jest poważną sprawą. Pływające śmieci to częsty widok, bez względu na to, czy jesteśmy na plaży, czy dryfujemy na otwartych wodach. Jednak duża część tych zanieczyszczeń istnieje w postaci małych fragmentów wielkości konfetti. Owe małe cząstki zanieczyszczające wodę, są spożywane przez ryby i ostatecznie przemieszczają się w górę łańcucha pokarmowego – powodując potencjalnie poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i dla przyrody.

Ostatnio opublikowane badania w Nature, Scientific Reports dotyczyły drobnych fragmentów tworzyw sztucznych, rodzaju, który wypełnia nasze oceany oraz ich wpływu na ryby będące na dole łańcucha pokarmowego. Te niewielkie cząstki są wielkości dostępnego w sklepach pokarmu dla ryb, dlatego są spożywane zarówno umyślnie, jak i przypadkowo przez najmniejszych mieszkańców oceanu.

Podczas badania ryby w laboratorium zostały podzielone na trzy grupy: grupa, która była karmiona komercyjnie dostępnym pokarmem dla ryb, druga grupa otrzymywała 90% pokarmu dla ryb i 10% czystych cząstek tworzyw sztucznych oraz kolejna, która karmiona była mieszanką 90% pokarmu dla ryb i 10% cząstek tworzyw sztucznych, które pływały w zatoce San Diego przez trzy miesiące.

Po dwóch miesiącach na diecie eksperymentalnej ryby przebadano pod kątem zanieczyszczeń organicznych, takich jak PCB, środków zmniejszających palność oraz wielopierścieniowych węglowodorów, z czego każdy z wymienionych znajduje się w resztkach tworzyw sztucznych.

„Okazało się, że substancje chemiczne przechodzą z tworzywa sztucznego do organizmów ryb”, jak powiedziała główna autorka badania, Chelea Rochman, „ponadto, zaobserwowaliśmy większą koncentrację u ryb, które spożywały plastik w oceanie, niż u ryb, które były na diecie kontrolnej i tych na diecie z dodatkiem czystego plastiku”.

Gdy te małe cząstki tworzyw sztucznych unoszą się w wodach oceanu, przyciągają, a nawet absorbują skażenie z metali ciężkich i inne zanieczyszczenia. To może wyjaśniać, dlaczego osobniki pochłaniające brudną, plastikową żywność wykazywały największe stężenie zanieczyszczeń w organizmach. Co więcej, odznaczały się również najrozleglejszymi obrażeniami wewnętrznymi.

U obu grup ryb, które jadły plastik, odnotowano wzrastający spadek glikogenu. Na ogół, glikogen jest magazynowany w wątrobie w celu uwolnienia energii w warunkach stresu. Ryby żywiące się plastikiem nie tylko mają mniej glikogenu, ale też wykryto nadmiar komórek tłuszczowych w ich wątrobach, wczesny objaw tłuszczowego zwyrodnienia wątroby. Osobniki karmione brudnym plastikiem miały w wątrobach najwyższy poziom tłuszczu.

„Obserwowaliśmy wzrost wyczerpania zasobów glikogenu u ryb karmionych zarówno czystymi tworzywami sztucznymi, jak i u ryb karmionych plastikiem pływającym w morzu przez 3 miesiące”, ujawniła Rochman.

Ponadto, u obu grup spożywających plastik zauważono rozwój nowotworu. Te karmione czystym plastikiem miały widoczne zmiany komórkowe, podczas gdy te jedzące brudny plastik doświadczyły wręcz obumierania komórek. U jednej ryby karmionej brudnym plastikiem stwierdzono po drobiazgowej analizie, że 25% jej wątroby zajął guz, co według naukowców jest niezwykle rzadkie.

ptaki-zanieczyszczony-ocean-faktydlazdrowia-plNiezmieniona treść żołądkowa martwego pisklęcia albatrosa, sfotografowanego na obszarze chronionym atolu Midway na Pacyfiku we wrześniu 2009, zawierająca plastikowe zanieczyszczenia morskie, którymi pisklę było karmione przez swoich rodziców. Autor: Chris Jordan – Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, FWS.

Jakie to wszystko ma znaczenie? Ryby spożywają plastik w naturalnym dla nich środowisku. Inne zwierzęta morskie, ptaki i ssaki zjadają te właśnie ryby. Tak samo jak ludzie. Jeśli te zmiany zachodzą na najniższym poziomie, musimy się zastanowić, czy szkody nie są przypadkiem przenoszone łańcuchem pokarmowym.

„Jeśli organizmy na dole morskiego łańcucha pokarmowego spożywają to tworzywo, to samo to tworzywo, bądź substancje chemiczne, mogą wydłużać łańcuch pokarmowy, kończąc na naszym talerzu”.

Szokujący stan środowiska wyspy Midway Island, na Oceanie Spokojnym, i tragiczny los ptaków – 3000 km od najbliższego kontynentu:

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://naturalsociety.com/fish-eat-plastic-polluted-oceans-travels-food-chain/
http://earthfix.opb.org/flora-and-fauna/article/new-research-lab-fish-fed-plastic-more-likely-to-d/
http://www.fws.gov/refuges/mediatipsheet/Stories/201012_MarineDebrisThreatGrows.html