owoce-faktydlazdrowia-plNie wszystkie rodzaje nowotworów skóry są zagrożeniem dla życia, ale jest jedna forma, którą trudno leczyć z powodzeniem i może być śmiertelna – jest nią czerniak.

Ten typ nowotworu ma swój początek w melanocytach. Melanocyty to komórki, które wytwarzają pigment – melaninę. Może zacząć się rozwijać z pieprzyka (czerniak skóry), ale może również zapoczątkować swój rozwój w innych tkankach, na przykład w oku lub w jelitach. Zgodnie z Narodowym Instytutem Raka w Stanach Zjednoczonych (National Cancer Institute) szacuje się, że w bieżącym roku zostanie zdiagnozowanych prawie 77 000 nowych przypadków czerniaka.

Obecnie nie ma żadnego pojedynczego leku lub połączonej metody leczenia zdolnej do wyleczenia wszystkich rodzajów czerniaka. Przewiduje się, że 9 480 Amerykanów umrze w 2013 roku z powodu tych nowotworów, które mogą rozprzestrzenić się w całym ciele.

Jest jednak dobra wiadomość ze strony nauki odnośnie tej choroby.

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że naturalna substancja – gossypin (ang.) – znajdująca się w warzywach i owocach, może zatrzymać komórki czerniaka – i twierdzą, że wiedzą dlaczego:

„Zidentyfikowaliśmy gossypinę jako nowy czynnik działający jako podwójny inhibitor wobec dwóch powszechnych mutacji, które są idealnymi celami w leczeniu czerniaka” – powiedział w oświadczeniu dla mediów dr Hareesh Nair z Texas Biomed, który przewodził badaniom.

„Nasze wyniki wskazują, że gossypina może mieć znakomity potencjał terapeutyczny jako podwójny inhibitor wobec mutacji zwanych BRAFV600E kinaza oraz CDK4, które występują u zdecydowanej większości pacjentów z czerniakiem”.
Dr Nair dodał, że odkrycie zespołu jego naukowców: „ … otwiera nową drogę dla generacji nowatorskiej klasy substancji [czynników] leczenia czerniaka”.

Naturalna substancja blokuje rozwój komórek czerniaka

Dla nowego badania – dopiero co opublikowanego w magazynie Molecular Cancer Therapeutics – dr Nair oraz jego współpracownicy pracowali z ludzkimi komórkami czerniaka w laboratorium. Odkryli, że gossypina hamuje proliferację ludzkich komórek czerniaka w liniach komórkowych czerniaka, które zawierają te dwie mutacje, prawdopodobnie poprzez bezpośrednie wiązanie się z nimi.

Co więcej, pochodząca od warzyw i owoców substancja hamuje rozwój różnorodnych ludzkich komórek czerniaka.

Ponadto, w eksperymentach na myszach z wszczepionymi ludzkimi komórkami guzów czerniaka leczenie gossypiną przez 10 dni zredukowało objętość guza i zwiększyło wskaźnik przeżycia.

Zespół dr Nair pracuje obecnie nad zrozumieniem tego, w jaki sposób ciało przyswaja gossypinę i jak jest ona metabolizowana. W oświadczeniu dla mediów naukowcy zaznaczyli, że trwają dyskusje z Centrum Badania i Terapii Raka w Centrum Naukowym Zdrowia Uniwersytetu Teksas (Cancer Therapy & Research Center at the University of Texas Health Science Center – USA), odnośnie testowania gossypiny u pacjentów z czerniakiem.

Źródła:
http://www.naturalnews.com/039941_melanoma_gossypin_cancer_treatment.html
http://txbiomed.org/news-press/detail/news/2013/04/10/naturally-occurring-substance-proves-effective-against-deadly-skin-cancer-in-test-tube-and-mice-studies
http://www.cancer.gov/cancertopics/types/melanoma
http://mct.aacrjournals.org/content/12/4/361.full?sid=5dcf306d-ee42-4a2c-ad03-99469abcb836