kurkuma-faktydlazdrowia-plJeśli osoba, którą kochasz, cierpi na chorobę Alzheimer’a – lub inną formę demencji – jest nadzieja i sposób leczenia, w kurkumie. Na podstawie wyników trzech niezależnych studium przypadków wykazano, że kurkuma – której głównym aktywnym składnikiem jest kurkumina – posiada moc nie tylko w leczeniu zarówno behawioralnych, jak i psychologicznych objawów powiązanych z demencją, ale również pomaga w pełnym powrocie do zdrowia w zaledwie kilka miesięcy.

Tradycyjna przyprawa, która jest stosowana od tysiącleci w dużych ilościach w Indiach i południowo-wschodniej Azji, kurkuma – jest przedmiotem wielu badań naukowych w ostatnich latach. Kurkuma pozytywnie wpływa na układ krwionośny, trawienny i neurologiczny. Jednocześnie nadal rozwija się też niekończąca, jak się wydaje, lista chorób, z leczenia których przyprawa ta jest znana.
Tak właśnie jest w przypadku wpływu kurkumy na funkcje poznawcze, jak wykazało nowe badanie z Japonii. Lekarz naczelny szpitala Kariya Toyota General Hospital w mieście Kariya w Japonii i współpracownicy, ocenili trzy oddzielne studium przypadków dotyczące kurkumy, dochodząc do fascynujących wniosków odnośnie właściwości leczniczych tej przyprawy. W każdym przypadku wykazano, że kurkuma przynosi ulgę zarówno w objawach demencji, jak i poprawia ogólne funkcje poznawcze.

„W badaniu dotyczącym trzech pacjentów z chorobą Alzheimera, u których utrata funkcji poznawczych i behawioralnych oraz psychologicznych objawów demencji była ciężka – manifestująca się poprzez drażliwość, pobudzenie, uczucie lęku oraz apatię – uzupełnienie diety o proszek z kurkumy w kapsułkach przez ponad rok, wykazało powiązanie z poprawą objawów”, napisali autorzy w podsumowaniu badania.

Dodali również: „Całkowity wynik krótkiego kwestionariusza Inwentarza Neuropsychiatrycznego (NPI) znacząco się obniżył – zarówno jeśli chodzi o ostrość objawów, jak i obciążenie opiekunów – po 12 tygodniach leczenia… Wynik w teście oceny otępienia MMSE (ang. Mini-Mental State Examination) wzrósł o 5 punktów (z 12/30 do 17/30) w jednym z przypadków, natomiast w pozostałych dwóch przypadkach pacjenci byli w stanie rozpoznać rodzinę w ciągu jednego roku od rozpoczęcia leczenia”.

Spożywanie zaledwie jednego grama kurkumy dziennie przez trzy miesiące, może prowadzić do „niesamowitej poprawy”

Tak więc, gdy konwencjonalny przemysł leczniczy w dalszym ciągu marnuje miliardy dolarów poszukując „farmaceutycznego złotego środka” przeciwko demencji, prosta i niedroga przyprawa pozyskana z rośliny już to osiąga. Spożywanie zaledwie jednego grama, lub około jednej czwartej łyżeczki proszku kurkumy dziennie, jest wystarczające, aby uzyskać niesamowitą poprawę w przypadku objawów demencji.

Wcześniejsze badania opublikowane w czasopiśmie Annals of Indian Academy of Neurology w 2008 r., potwierdzają te wyniki wykazując, że naturalne mechanizmy antyoksydacyjne, przeciwzapalne i detoksykujące kurkumy, pomagają poprawić pamięć u pacjentów cierpiących na demencję. Innymi słowy, spożywając po prostu więcej tej pełnej smaku przyprawy w ramach naszej codziennej diety, możemy potencjalnie całkowicie odmienić zdrowie mózgu i złagodzić nawet najcięższe objawy demencji.

„Właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i lipofilne kurkuminy poprawiają funkcje poznawcze pacjentów z chorobą Alzheimer’a” – napisali autorzy wcześniej wspomnianego badania, w streszczeniu. „Ze względu na różne efekty kurkuminy, takie jak zmniejszenie ilości płytek starczych beta-amyloid, opóźnioną degradację neuronów […] działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz zmniejszone wytworzenie mikrogleju, ogólna pamięć pacjentów z chorobą Alzheimer’a poprawiła się”.

Autor: Jonathan Benson

Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139/
http://www.vitasearch.com/get-clp-summary/40704
http://www.naturalnews.com/040858_turmeric_Alzheimers_Disease_dementia.html