Kurkuma - skóraPonieważ coraz więcej badań odkrywa korzyści zdrowotne jakie niesie ze sobą kurkuma, musimy się zastanowić, czy jest coś, czego ten korzeń nie może zrobić? Według nowego badania z Indii, kurkuma może być skuteczna w leczeniu stosunkowo powszechnej choroby skóry zwanej liszajem płaskim, co objawia się wysypką a czasami bolesnymi zmianami z nieznanych przyczyn, na twarzy, ustach, rękach, nogach i genitaliach.

Narodowy Instytut Zdrowia w USA informuje, że liszaj płaski może być związany z reakcją alergiczną lub immunologiczną, ale jego prawdziwa przyczyna jest nieznana. Dotyczy to głównie osób dorosłych w średnim wieku i może powodować zawstydzające objawy . Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie National Journal of Maxillofacial Surgery, sugeruje, że prosta maść z kurkumy może stanowić pomoc dla osób cierpiących.

Naukowcy z King George’s University analizowali przewlekłe przypadki liszaja płaskiego u 10 pacjentów przez okres trzech miesięcy. Cała dziesiątka miała wysypkę i owrzodzenia na ustach i wokół nich.

Przez okres trzech miesięcy, uczestnicy badania stosowali na rany maść z kurkumy dwa razy na dobę. W całym okresie trzech miesięcy ich postęp był śledzony pod kątem bólu i wyglądu wysypki.

Po okresie trzech miesięcy, dziewięcioro z dziesięciorga chorych było „klinicznie wyleczonych”. U dziesiątej osoby odnotowano „znaczną poprawę kliniczną”.

Ich objawy zaczęły się poprawiać już po pierwszym tygodniu stosowania maści, gdzie dziewięciu uczestników zgłosiło „łagodną” poprawę już w pierwszym tygodniu. Choć ból był problemem dla dziewięciu na dziesięciu uczestników w pierwszym tygodniu, żaden z uczestników nie doświadczał bólu, zaczerwienienia lub owrzodzenia po trzy miesięcznym leczeniu.

Jak donosi GreenMedInfo, maść była dość prosta:

„Aby zrobić ekstrakt, badacze zmielili część korzenną w młynku i moczyli w alkoholu w proporcjach: 10 części alkoholu do 1 części proszku przez 48 godzin. Mieszankę tę odparowano w wyparce obrotowej, a następnie umieszczono w lodówce „.

Być może niektórzy z nas nigdy nie słyszeli o liszaju płaskim, ale działania lecznicze kurkumy sięgają daleko poza ten przypadek. Badania powiązały kurkumę z wieloma korzyściami, od zapobiegania i leczenia raka do regulacji poziomu cukru we krwi. Jedno badanie z 2013 r. wykazało nawet, że kurkuma jest bardziej skuteczna w leczeniu depresji niż popularny lek Prozac.

Efekty antydepresyjne były porównywalne do leków na receptę, ale kurkuma dostarczała tych korzyści bez skutków ubocznych, a więc w taki sposób, jaki w lekach na receptę jeszcze należy dopracować.

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://naturalsociety.com/turmeric-shows-promise-rash-disease-lichen-planus
http://naturalsociety.com/overcoming-pharmaceuticals-top-health-benefits-of-turmeric/
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000867.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24665176
http://www.greenmedinfo.com/blog/turmeric-ointment-heals-oral-lichen-planus-clinical-study
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433
http://naturalsociety.com/turmeric-more-effective-prozac-treating-depression/