Wegańska dieta roślinna – eliminująca m. in.: spożywanie mięsa, nabiału, jaj, oraz minimalizująca spożycie tłuszczu – jeszcze kilka lat temu uznawana była przez większość osób za dziwactwo.

Przypomnijmy, jak wiele dla jej upowszechnienia niemal w jednej chwili zrobił Bill Clinton, który kilka lat temu zmienił właśnie w taki sposób swój styl życia i odżywiania.

W roku 2011 cały świat obiegła informacja, że Bill Clinton jest na diecie roślinnej. Powodem był zły stan zdrowia po przebytych operacjach. Jak sam opowiadał – operacje, jakie przeszedł okazały się niewystarczające, aby utrzymać go przy życiu. Bill Clinton w 2004 roku przeszedł poczwórne pomostowanie aortalno-wieńcowe (tj. operacja kardiochirurgiczna wszczepienia pomostów naczyniowych, tzw. by-passów). Nie rozwiązało to jednak problemów zdrowotnych, ponieważ nie zlikwidowało przyczyny zatorów. Wszczepiony Clintonowi stent również zaczął się zatykać.

Poszukując alternatywnych rozwiązań, prezydent trafił na wyniki badań lekarzy, które pokazują, że zachowując odpowiednią dietę, organizm uruchamia procesy samoleczenia.

Dr Caldwell Esselstyn (autor książki pt. ‚Prevent and reverse heart disease’) oraz dr Dean Ornish (autor książki pt. ‚Spectrum’) – to lekarze, którzy zainspirowali Billa Clintona do przejścia na dietę roślinną.

Jak mówi dr Esselstyn: „(…) jeśli wyeliminujesz wszystkie pokarmy, które niszczą wnętrze twoich naczyń krwionośnych, organizm rozpocznie proces samoleczenia”.

Co więcej, doktor podkreśla, że według niego przedstawiciele medycyny zbyt duży nacisk kładą na stosowanie środków farmakologicznych i zabiegi operacyjne, lecząc objawy, a nie przyczyny chorób.

Dr Ornish z kolei zwraca uwagę na to, że jesteśmy już przyzwyczajeni do przekonania o tym, że leczenie musi się wiązać z farmakologią i skomplikowanymi zabiegami. Badania ostatnich 30 lat wykazały natomiast, że odpowiedni styl życia może nie tylko cofnąć pewne choroby, ale przede wszystkim, zapobiegać im.

Podstawowe założenia takiego stylu życia to:

  • odpowiednia dieta
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem
  • aktywność fizyczna

U 82% osób – które zastosowały się do powyższych zasad – odnotowano cofnięcie choroby.

Przywołując wypowiedź dr Esselstyna – skoro wiemy, które produkty nam szkodzą, dlaczego mielibyśmy podawać je dzieciom w szkołach? Dlaczego mamy czekać aż choroba się pojawi, zamiast zapobiegać jej od najmłodszych lat?

Jedząc nieprzetworzone produkty roślinne oraz eliminując mięso, nabiał i produkty przetworzone, organizm regeneruje się w stopniu wręcz niewyobrażalnym” – dr Caldwell Esselstyn

1 KOMENTARZ

Comments are closed.